Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy - Dzień Papieski 2020 - „Totus Tuus”

baner cały napis nazwy szkoły i logotypy powiatu i godło szkoły pd gp

Plan

plan_lekcji

logo dokumenty szkoły

samorzad-uczniowski

logo-projekty

Tegoroczny dzień papieski ma charakter wyjątkowy. Przede wszystkim dlatego, że odbywa się w okresie pandemii koronawirusa, ale również dlatego, że obchodzimy go w roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Dzien Papieski 2020

Dzień papieski obchodzony jest 16 października, jednak w Kościele Katolickim świętujemy w niedzielę poprzedzającą ten dzień. Hasło Dnia Papieskiego 2020 to „Totus Tuus”.

Data 16 października została wybrana nie bez powodu. To właśnie wtedy w 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Abp senior Stanisław Nowak wspomina moment wyboru papieża i opowiada jak celebrował to wydarzenie:

– Pamiętamy wielki dla nas dzień. 16 października usłyszeliśmy „Habemus papam” – mamy papieża. Polak papieżem! Co za szczęście! Co za radość! My w Krakowie, klerycy, zareagowaliśmy tym, że powstaliśmy i zaśpiewaliśmy wielkim głosem „Ciebie Boże wielbimy”. Później porwali mnie i jednego z księży przełożonych na ramiona i zanieśli do refektarza. Tam na kolacji cieszyliśmy się i szaleliśmy. Później pękły mury seminarium, wyszliśmy na ulice i klerycy krzyczeli „Mamy papieża!”

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Totus Tuus” jest blisko związane z Janem Pawłem II. Karol Wojtyła, będąc jeszcze księdzem wybrał to hasło na swoje biskupie zawołanie. Towarzyszyło mu ono aż do śmierci. „Totus Tuus” oznacza „Cały twój” i odnosi się do zawierzenia Bogu przez Maryję. Jak mówi abp senior Nowak, wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze z jak wielkim człowiekiem mamy do czynienia:

– Po raz pierwszy w historii mamy Ojca Świętego z Polski. Dodatkowo tak wielkiego, wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, ale teraz można go nazwać Wielkim Świętym. Pragniemy nawet, żeby był doktorem kościoła i wielkim, wielkim papieżem.

Z okazji tego dnia w naszej szkole w dniu 15 października podczas akademii wspominaliśmy św. Jana Pawła II jako wielkiego człowieka, którego możemy naśladować w życiu codziennym. Skupiliśmy się wokół sylwetki Świętego Papieża Polaka, jego nauczania i zamiłowania do sportu.

Niecodzienna prezentacja, przygotowana przez Pana Mariusza Kanię, ukazuje znaczenie sportowych i turystycznych pasji Karola Wojtyły - papieża i profesora KUL. Wśród slajdów znajdują się liczne fotografie, zarówno te powszechnie znane, jak i zdjęcia dotąd niepublikowane, odnalezione w prywatnych archiwach. Prezentowane fotografie są znakiem pamięci o św. Janie Pawle II, który od lat szkolnych aż do czasów papieskich był symbolem człowieka z pasją, upowszechniającego wszelką aktywność fizyczną. Zdjęcia koncentrują się na relacjach papieża z ludźmi, którzy mu w aktywnym życiu towarzyszyli. Piłka nożna, narty, kajaki - to ulubione rozrywki młodego chłopca, później kapłana i papieża, u którego zamiłowanie do sportu rozwinęło się w duszpasterskie zadanie. Tak doskonale jak on nikt nie umiał zachęcić młodych do zaangażowania w aktywność fizyczną. Wspólnie z młodzieżą podejmował bliższe i dalsze wyprawy w góry, znajdując w nich przestrzeń dla turystyki i modlitwy. „Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę; jest szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego” - to słowa Jana Pawła II z 2000 r.

Prezentację ubogacał sprzęty sportowe – narty z lat młodości Ojca Świętego. Całość sylwetki przybliżyli nam Pani Renata Zima i młodzież SU (Kornelia Malinowska z 2Cg i Olaf Bartnik z 4CD) za co ślicznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że prezentacja będzie inspiracją dla młodych ludzi, aby postrzegać sport jako sposób na rozwój duchowy. Przykład św. Jana Pawła II może pociągać nie tylko intelektem, ale również sprawnością fizyczną - mówił podczas akademii Pan dyrektor Wiesław Przybysz dziękując tak wielkiemu autorytetowi jakim jest nasz patron.

Tekst: Bernadetta Bieniasz-Erazmus

#My_to_mamy

pracownia mobilna

Nasza baza dydaktyczna.

#Tego_uczymy

tego uczymy

Uczniowie tak ćwiczą swe umiejętności.

Szanowni Państwo,