Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy - Darczyńca ziem pod budowę naszej szkoły Edward Bernard Raczyński

baner cały napis nazwy szkoły i logotypy powiatu i godło szkoły pd gp

Plan

plan_lekcji

logo dokumenty szkoły

samorzad-uczniowski

logo-projekty

19 grudnia 1891 urodził się Edward Bernard Raczyński – polski dyplomata, polityk, prezydent RP na uchodźstwie w latach 1979–1986, darczyńca ziem pod budowę naszej szkoły.

Urodził się jako syn Róży z Potockich i Edwarda Aleksandra Raczyńskiego 19 grudnia 1891 roku w Zakopanem.

tablica e raczynskiego

Młodszy syn Edwarda Aleksandra i Róży z Potockich, dyplomata, polityk, pisarz. Doktor prawa, studiował w Krakowie, Lipsku i Londynie. Od 1918 w służbie dyplomatycznej II RP, ambasador RP w Londynie od 1934 r., prezydent RP na Uchodźstwie - 1979-1986. Autor książek o tematyce politycznej i wspomnieniowej oraz przekładów poezji i pamiętników.

mapa dzialki szkoly mechanicznej 1500

Widok planu działki Szkoły Mechanicznej

Będąc po śmierci brata ostatnim właścicielem pałacu w Rogalinie, ustanowił w setną rocznicę swych urodzin Fundację im. Raczyńskich, której przekazał ocalałe zbiory rogalińskie i prawa własności do zespołu rezydencjonalnego. Trzykrotnie żonaty: z Joyous Markham (1925), Cecylią z Jaroszyńskich (1932) i Anielą z Lillpopów Mieczysławską (1991).

Z drugiego małżeństwa miał trzy córki: Wandę, Wiridiannę i Katarzynę. Ostatni męski potomek linii rogalińskiej, jest pochowany w kaplicy grobowej w Rogalinie.

#My_to_mamy

pracownia mobilna

Nasza baza dydaktyczna.

#Tego_uczymy

tego uczymy

Uczniowie tak ćwiczą swe umiejętności.

Szanowni Państwo,