baner cały napis nazwy szkoły i logotypy powiatu i godło szkoły pd gp

Plan

plan_lekcji

logo dokumenty szkoły

samorzad-uczniowski

logo-projekty

Przyznawana od 1997 roku Nagroda Literacka Nike ma rangę najważniejszego wyróżnienia w Polsce, a wśród jej zwycięzców są m.in. Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski czy Mariusz Szczygieł. „Nike” to coroczny plebiscyt, podczas którego nagradzani są polscy żyjący pisarze za twórczość z ubiegłego roku. Nagrodę przyznają Fundacja Agory wraz z Gazetą Wyborczą, a celem konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1997 r., jest promocja literatury współczesnej, w tym powieści.

Za rok 2020 nagrodę otrzymał pochodzący z Dębicy pisarz Radosław Rak. Nagrodzona została jego “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Radosław Rak

Zwycięska książka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Wydawnictwo Powergraph) jest nawiązującą do mitologii Galicji powieścią historyczną, której bohaterem jest młody Jakub Szela, przywódca chłopskiego powstania przeciwko szlachcie.

“ - Ta książka to klechda i jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. Snuje historię nie z tej ziemi i jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy – mówił podczas gali o książce Raka Paweł Próchniak, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike. - Radek Rak świetnie panuje nad słowem, nad różnymi tonacjami polszczyzny, nad jej możliwościami, nad tym, co żyje pośród słów, w przydźwiękach i echach – prawie niesłyszalne. „Baśń o wężowym sercu” jest świadomie staroświecka i zarazem nowocześnie groteskowa – dodał.”

Laureat nagrody – Radek Rak urodził się w 1987 roku w Dębicy. W 2006 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły, a następnie weterynarię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Pierwsze teksty zamieszczał na forum “Nowej Fantastyki” pod pseudonimem “Ajwenhoł”, zaś debiut książkowy to wydana w 2014 roku nakładem wydawnictw Prószyński i Sk-a powieść “Kocham Cię, Lilith”. Później wydał dwa kolejne tytuły: “Puste niebo” (2016) i “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (2019).

Radosław Rak jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Opracowała: Anna Kopacz-Lasoń

#My_to_mamy

pracownia mobilna

Nasza baza dydaktyczna.

#Tego_uczymy

tego uczymy

Uczniowie tak ćwiczą swe umiejętności.

Szanowni Państwo,