Odszedł Mistrz - pozostały żywe pomniki W dniu 29 marca 2020 w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki

Fot. Archiwum rodzinne K. Pendereckiego

W rocznicę śmierci naszego Patrona szkoły Jana Pawła II odbyła się, w gronie najbliższych msza żałobna w intencji śp. Krzysztofa Pendereckiego. Po ceremonii nastąpiło złożenie urny z prochami w Kościele Świętego Floriana w Krakowie. Spocznie w Panteonie Narodowym znajdującym się w kryptach Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Oficjalne uroczystości pogrzebowe przełożono z powodu epidemii. Mistrz był znany i ceniony na całym świecie. Wspominamy, że twórczość genialnego kompozytora również przez społeczność naszej szkoły została wyraźnie zaznaczona. W 2013 roku w III-ej edycji konkursu “Słyszę-Czuję-Tworzę”, który został zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego, 16-letni wówczas uczeń naszej szkoły Cezary Zięba zajął III-cie miejsce. W konkursie zorganizowanym pod honorowym patronatem Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Cezary zaprezentował impresję literacką. Zainspirowany został dziełem Mistrza (“Tren - Ofiarom Hiroszimy”). Absolwent naszej szkoły w bardzo ciekawej formie poetyckiej ujął twórcze refleksje następująco:

Tren ofiarom Hiroszimy

Grać zaczęli równo, pisk straszny się włączył,
słuchać było przykro, dźwięk mi uszy męczył.
Jak zgrzyt żelaza po szkle – przejął wszystkich dreszczem,
Nie, to nie był Jankiel lecz sam Penderecki.

Najpierw syreny fabryczne namalował dźwiękiem,
By później pogłos huku poszerzyć w przestworzach.
Okropność i ból wielki drgały w powietrzu
Wibrującą frazą co pali od środka.

Nie ma dokąd uciec, toż to Hiroszima,
Little Boy już upadł - śmierć się tu zaczyna.
Cierpienie bezgłośne skwierczy dookoła
Płoną domy, drzewa – nutami tak woła!

Przeciąga cierpienie po strunach skrzypcowych,
Pali sykiem wspomnienie pogodnych godzin sierpniowych.
Jak wygrane nuty i przebrzmiałe dźwięki
Padają konając – słychać tylko jęki.

Obrazowo ujął pustkę ciszy całą,
Gdy nastała nicość i wszystko ustało.
Moment był bezduszny,
Życie odleciało.

Powoli, pojedyncze słychać nowe dźwięki,
Nie wszyscy spaleni – tu włączył bębenki.
Skrzypcami już jęczy o pomoc, o picie,
Powstaje z umarłych niedobite życie.

Zagęścił nuty smyczkom jak rozpacz po stracie
Ukochanych dzieci – pojęcia nie macie
Jak strasznie słychać było
Ten płacz i szukanie Rodziny żywej,
Żywych ukochanych.

Akordy pobrzmiewały
Echem jednostajnym
Jak w przyciszonym ulu
Smyczków – nuty – bólu…

I nic już potem nie grało,
Ale jakoś dziwnie
W głowie mi zostało,
Nut pełnych rozpaczy

Poczucie palące,
Żeby nigdy więcej Nie było takiej grozy
Co jątrzy ranami,

Jak syk fałszywy skrzypiec
W akordach chaotycznych,
Pędzących ku zagładzie
Zdrowych harmonicznych.

Taki to koncert mi ów Pan zmalował,
Co jak ja, w Dębicy wyrósł i tu się wychował.
Tyle, że On nutami maluje to co w duszy gra,
I taki właśnie obraz usłyszałem ja.

Natomiast w 2019 roku nasz Zespół jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna w powiecie zrzeszona w Klubie Szkół UNICEF, włączył się w akcję “Wszystkie kolory świata”. Celem akcji było kształtowanie postaw tolerancji na inne kultury, uświadamianie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w najbiedniejszych krajach świata. W ramach akcji uczniowie i nauczyciele uszyli 33 szmaciane lalki, którym znaleziono “opiekuna-sponsora” podczas kiermaszu. Zebrane fundusze przekazano do UNICEF-u, celem zakupienia szczepionek dla setek tysięcy dzieci z Afryki. Konkurs obejmował również głosowanie na wyjątkową lalkę. W naszej szkole wybrano lalkę o imieniu Krzysztof prezentującą postać niezwykłego kompozytora z naszego miasta. Zwycięzcy mogli wygrać koncert Majki Jeżowskiej. Nie udało się. Byli lepsi, ale nasza lalka miała być przekazana państwu Pendereckim podczas nadania imienia Zespołowi Szkół Muzycznych.

W dniu 29 marca 2020 w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki

„Żegnając Mistrza, oddajemy hołd Artyście, wielkiemu Polakowi i Genialnemu Kompozytorowi, którego życie i twórczość stanowią dla nas i przyszłych pokoleń wzór niezachwianego dążenia ku najwyższym wartościom” - podpisujemy się pod tak pięknymi słowami pożegnalnymi pani Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy Ewy Trojan.

Tekst: Ewa Reguła