XII Maraton czytania poezji i prozy Jana Pawła II „Przyszłość człowieka zależy od kultury!”

XII  Maraton czytania poezji i prozy Jana Pawła II Przyszłość człowieka zależy od kultury!

28 listopada 2019 r. w Izbie Patrona Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 odbył się XII Maraton czytania dzieł, pisanych przez Karola Wojtyłę - księdza, biskupa, kardynała i papieża Polaka św. Jana Pawła II.

Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie był przez sąsiadów skazywany na śmierć - a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował podczas rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród - nie w oparciu o jakiekolwiek środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg" - mówił Jan Paweł II, 2 czerwca 1980 r. na forum UNESCO w Paryżu.

Wzięli w nim udział uczniowie z następujących klas: 1Ap, 1Bg, 1Cg, 1Dg, 2C, 2D, 2m, 4A, 4B wraz z dyrekcją, katechetami i nauczycielami.

To Przyjaciel.
To Przyjaciel. Ciągle wracasz pamięcią
Do tego poranka zimą.
Tyle lat już wierzyłeś, wiedziałeś na pewno,
A jednak nie możesz wyjść z podziwu.
Pochylony nad lampą, w snopie światła wysoko związanym
Nie podnosząc swej twarzy, bo po co –
I już nie wiesz, czy tam, tam daleko widziany,
Czy tu w głębi zamkniętych oczu –
Jest tam. A tutaj nie ma nic prócz drżenia,
Oprócz słów odszukanych z nicości –
Ach, zostaje ci jeszcze cząstka tego zdziwienia,
Które będzie całą treścią wieczności.
Karol Wojtyła

Po 14 latach od śmierci Jana Pawła II młodzież naszej szkoły w dalszym ciągu poznaje poezję i prozę św. Jana Pawła II.

Tekst: Jolanta Muter