INFORMACJE
Informator Gimnazjalisty
KALENDARZ
Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


„EKOLOGIA TO MODA CZY KONIECZNOŚĆ"?

 

Logo
„EKOLOGIA TO MODA CZY KONIECZNOŚĆ"?

XI POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY „ODKRYJ NA NOWO POWIAT DĘBICKI" ORAZ XI POWIATOWA DEBATA EKOLOGICZNA POD HASŁEM „EKOLOGIA TO MODA CZY KONIECZNOŚĆ”

Logo
25 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Zawodowych Nr1 im. Jana Pawła II odbył się już XI Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Odkryj na nowo powiat dębicki” połączony z XI Debatą Ekologiczną „Ekologia to moda czy konieczność”. Debata i konkurs zorganizowane zostały we współpracy ze Starostwem Powiatowym w ramach Powiatowego Programu Ochrony Środowiska. Uczestnikami spotkania byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego. Wśród zaproszonych gości byli:

Joanna Przeworska – Erazmus –inspektor Powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Dębicy,
Fryderyk Kapinos– dyrektor ds. rozwoju Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego TAURUS w Pilźnie,
Renata Zielińska - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów ZSZ Nr1 w Dębicy,
Bożena Zielińska – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy

Tematem debaty było hasło „Ekologia to moda czy konieczność”, a celem kształtowanie proekologicznych postaw i uświadomienie roli ekologii w ochronie środowiska.

W debacie głos zabrali: pani Joanna Przeworska - Erazmus, która mówiła o skutkach zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby na terenie powiatu dębickiego.

Pan Fryderyk Kapinos omawiał wpływ konserwantów, dodatków i sztucznych polepszaczy smaku na zdrowie człowieka. Zwracał szczególną uwagę na różnice między produkcją żywności ekologicznej i produkcją żywności metodą tradycyjną. Omawiał, w jaki sposób firma „TAURUS” produkuje wędliny, pierogi i inne wyroby garmażeryjne metodą tradycyjną i staropolską oraz na co zwracać uwagę podczas kupowania wędlin.

Wystąpienia zaproszonych gości utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że dla ochrony środowiska i ekologii nie może być alternatywy.

Drugą częścią spotkania był konkurs ekologiczny zorganizowany w dwóch kategoriach: wiedzowej i plastycznej. W kategorii wiedzowej 2 – osobowe drużyny z 9 szkół odpowiadały na 25 pytań testowych. Następnie wszyscy uczestnicy etapu pisemnego równocześnie odpowiadali na 30 pytań wyświetlanych na ekranie dotyczących głównie walorów przyrodniczych i ciekawych miejsc powiatu dębickiego oraz ich ochrony. Maksymalną liczbę punktów jaką można było uzyskać z obu części wynosiła 80 punktów. Suma punktów uzyskanych przez drużynę w części pisemnej i ustnej dała ostateczne wyniki konkursu.

Finaliści XI Powiatowego Konkursu Ekologicznego – Odkryj na nowo powiat dębicki:
• I miejsce – Katarzyna Kopacz i Paulina Gnat z Zespołu Szkół w Jodłowej (56 pkt)
• II miejsce – Paulina Maduzia i Magdalena Strzałka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy (50 pkt)
• III miejsce – Olga Furgał i Małgorzata Tabas z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy (42 pkt)
Uczniowie biorący udział w kategorii plastycznej konkursu wykonali prace plastyczne na temat: „GOSPODARKA ODPADAMI I SUROWCAMI WTÓRNYMI NA TERENIE POWIATU DĘBICKIEGO”.

Finaliści XI Powiatowego Konkursu Ekologicznego – kategoria plastyczna:
• I miejsce – Zuzanna Piątek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy
• II miejsce – Kinga Ciebień z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy
• III miejsce – Paulina Olszewska i Kamila Nykiel z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy
Laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Pozostali uczestnicy konkursu wiedzowego i plastycznego otrzymali nagrody w postaci dyplomów. Prace konkursowe były wyeksponowane i połączone z kiermaszem przepięknych prac i rękodzieła wykonanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dębicy i Bobrowej Woli.

Nauczycielami organizującymi debatę i konkurs byli: Małgorzata Parys, Beata Mazur, Stanisław Drapała oraz Barbara Dembińska, którym serdecznie dziękujemy.

Galeria


Tekst i zdjęcia: Organizatorzy
WRÓĆ
ORGANIZACJE SZKOLNE
AGENDY SZKOLNE
LOSOWE ZDJĘCIE

ZdjęcieLINKI

Starostwo Powiatowe

PCEN

OKE

MEN

KO

Moodle System
Polski/Polish
Angielski/English
Niemiecki/Deutsch
page rank