W 1050 rocznicę Chrztu Polski

W 1050 rocznicę Chrztu Polski

5 kwietnia w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy odbyła się konferencja zatytułowana „Korzenie Chrześcijaństwa w 1050 rocznicę Chrztu Polski." Sesja naukowa zainaugurowała miejsko-powiatowe obchody tego Jubileuszu .

Młodzież naszej szkoły wysłuchała trzech znakomitych wykładów naukowych. Pierwszy wykład wygłosił ks. prof. Antoni Żurek z Uniwersytetu Papieskiego JP ll-„Chrzest Polski czy chrzest Mieszka". Następny wykład, który porównał chrzest Polski i chrystianizację Litwy z racji małżeństwa księcia Jagiełły z Jadwigą Andegaweńską wygłosiła dr hab. Lidia Korczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a dr hab. Dariusz Niedzwiedzki też z UJ przekazał zgromadzonym jaki wpływ miało przyjęcie chrześcijaństwa na naszą kulturę.

Tekst Maria Kasprzyk