Spotkania z historią

Korzystając z oferty edukacyjnej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o najnowszych dziejach Polski oraz wspieranie procesu kształcenia historycznego, 29 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie na temat „Zbrodnia katyńska, kłamstwo katyńskie”. Zajęcia prowadzone były przez panią Katarzynę Kyc inspektora OBEP IPN w Rzeszowie.

Spotkania z historią Spotkania z historią

Uczniowie i nauczyciele zapoznali się z podstawowymi dokumentami, pojęciami dotyczącymi sprawy katyńskiej oraz mechanizmem działania NKWD wobec obywateli polskich. W obrazowy sposób zostały przedstawione dotychczasowe prace ekshumacyjne masowych grobów w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa.

Spotkania z historią Spotkania z historią
Węzeł katyński – ręce związane na plecach ofiary Masowy grób oficerów – ekshumacja 1943
Spotkania z historią Spotkania z historią
Zwłoki majora Adama Solskiego z 57 Pułku Piechoty, zidentyfikowane w 1943 roku Masowy grób – ekshumacja 1943

Zajęcia rozpoczynają cykl spotkań z historią najnowszą prowadzanych przez pracowników OBEP IPN w Rzeszowie.

Tekst: Katarzyna Mielecka