SPOTKALI SIĘ PO 25 LATACH

Dnia 27 lipca 2012r. w hotelu LORD o godz. 18.30 odbyło się spotkanie absolwentów kl. V b Technikum Zawodowego o specjalności budowa maszyn – rocznik 1987. Wychowawcą tej klasy w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy była mgr Grażyna Waśko.

25 lat temu naukę w kl. V b ukończyło 28 młodych ludzi. Wszyscy zdali pomyślnie egzamin dojrzałości i większość z nich podjęła dalszą naukę na studiach wyższych. Pomimo, że ukończyli średnią szkołę zawodową, studiowali również na kierunkach humanistycznych (historię, prawo, pedagogikę, wychowanie muzyczne, nauki polityczne, wychowanie fizyczne).

Obecnie 22 panów w średnim wieku spotkało się, po raz pierwszy od ukończenie szkoły, wraz z wychowawcą na uroczystej kolacji. Do spotkania nie doszłoby gdyby nie zaangażowanie się dwóch absolwentów dębickiego Mechanika: Stanisława Podpory i Cezarego Szymaszka. Pierwszy z nich – nauczyciel informatyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach radomskich – ustalił aktualne adresy swoich szkolnych kolegów i podjął się ich zaproszenia. Z kolei Cezary Szymaszek zorganizował spotkanie od strony technicznej (m.in. zaprosił zespół muzyczny TAXI).

Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Marka Matelowskiego, który przedwcześnie odszedł do wieczności. Wychowawczyni klasy sprawdziła listę obecności. Okazało się, że czterech absolwentów los rzucił zagranicę (USA, Grecja) i niestety na spotkaniu byli nieobecni usprawiedliwieni.

Zjazd absolwentów kl. V b dębickiego Mechanika stał się okazją do miłych wspomnień czasów szkolnych, zadumy nad rodziną i upływającym czasem. Skłonił również do refleksji na temat osiągnięć, jakie stały się udziałem wszystkich uczestników spotkania. „W czasach szkolnych była to najlepsza klasa w ZSZ Nr1 w Dębicy; jej uczniowie osiągali wysokie wyniki w nauce, angażowali się w różne zajęcia dodatkowe, z powodzeniem brali udział w olimpiadach przedmiotowych (np. wiedzy technicznej, fizycznej, matematycznej, Krzysztof Strzałka był laureatem etapu centralnego olimpiady historycznej)” – wspomina mgr G. Waśko.

Obecnie wśród absolwentów kl. V b znajdują się czterej pracownicy naukowi. Dr inż. Tadeusz Bewszko jest adiunktem w Katedrze Energoelektroniki i Elektroenergetyki na Politechnice Rzeszowskiej. Dr Bogusław Bieszczad prowadzi zajęcia w Zakładzie Teorii Wychowania i Opieki na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na tej samej uczelni pracuje również dr Krzysztof Strzałka – w Zakładzie Europeistyki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Jest także dyplomatą, od 14 lat pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie (przez ostatnie cztery lata pełnił odpowiedzialną funkcję Konsula Generalnego RP w Mediolanie). Dr hab. inż. Wiesław Zima wykłada w Katedrze Maszyn i Urządzeń Energetycznych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

Ponadto wśród absolwentów tej klasy są: trzej nauczyciele pracujący w gimnazjum i w szkole ponadgimnazjlalnej, prokurator, organista, kierownik budowy, biznesmeni, osoby pełniące odpowiedzialne funkcje w zakładach przemysłowych w różnych stronach Polski (Sanok, Krosno, Rzeszów, Gliwice, Tarnobrzeg i oczywiście Dębica). Kilku z nich prowadzi własną działalność gospodarczą. Należy wspomnieć, że absolwentem V b jest także wybitny piłkarz, a ostatnio w czasie Euro 2012 asystent trenera kadry piłkarzy Jacek Zieliński.

Wszyscy uczestnicy zjazdu wyrażali ogromną radość ze spotkania, podkreślali bardzo dobre przygotowanie, jakie wynieśli ze szkoły średniej, które umożliwiło im start w dorosłe życie oraz realizację planów i marzeń. Większość z nich ukończyła studia techniczne o kierunkach mechanicznych (Politechnika Rzeszowska, Krakowska, Częstochowska) i pracują w swojej branży.

Byli członkowie Szkolnej Orkiestry Dętej (Czesław Baran, Robert Czuchra, Stanisław Podpora, Cezary Szymaszek) pozostają nadal wierni swoim muzycznym talentom i zainteresowaniom, czego mogliśmy naocznie doświadczyć w czasie spotkania. Miłą atmosferę, przy suto zastawionym stole, zapewniał zespół muzyczny TAXI.

Maturzyści z ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy – rocznik 1987 jednogłośnie zdeklarowali chęć ponownego spotkania się najpóźniej za 5 lat, co może jedynie świadczyć o dużym zadowoleniu z udziału w zjeździe koleżeńskim.

Opracowała: Grażyna Waśko

Spotkanie w ramach  programu  „ Różowa Wstążeczka