Krótkofalowcy w „Mechaniku”

16 listopada 2011 roku z inicjatywy ucznia klasy IG technikum w ZSZ Nr1 Michała Wrońskiego odbyła się prezentacja na temat amatorskiej łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, dla uczniów klas: IIJ, IG, IN, IR. Prezentację prowadził pan Waldemar Pisarczyk ( SP9MZX ) prezes Dębickiego Klubu Łączności. W trakcie prezentacji zapoznano uczniów z budową stacji, jej załogą przedstawiono zagadnienia krótkofalarskie, na czym polega łączność radiowa.

Okazało się, że ta tematyka zainteresowała bardzo wszystkich uczniów, więc zawiązano Szkolny Klub Łączności. Dębicki Klub Łączności i Szkolny Klub Łączności zorganizowali Pierwszą Lekcję Krótkofalarstwa dla uczniów klas IE, IR, IG, IM, IN, IA. Odbyły się dwie lekcje w dniach 1 i 2 grudnia 2011. Lekcję poprowadził pan Waldemar Pisarczyk. Przedstawił uczniom krótką historię radia i jego twórców. Następnie opowiedział o zaletach uprawiania krótkofalarstwa. Zainteresowani traktują je jako hobby, zabawę, majsterkowanie a nawet ratunek . Zademonstrował nadajnik do komunikacji alfabetem Mors'a, a uczniowie mogli spróbować nadać taki komunikat. Pan Pisarczyk nawiązał również łączność krótkofalówką i zademonstrował uczniom jak się prowadzi rozmowy przez radio. Dowiedzieliśmy się o wielu informacjach i ciekawostkach. Na koniec poinformował uczniów co należy zrobić, aby zostać krótkofalowcem.

Uczniowie klas pierwszych w skupieniu i ciszy wysłuchali lekcji, była ona ciekawa i pokazała w jaki sposób można rozwijać swoje zainteresowania, a także spędzać czas wolny.

Tekst: Małgorzata Jasińska
Galeria zdjęć: Jerzy Kula