" Nasza szkoła nawiąże łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS..."

Link do strony krótkofalowców... czytaj dalej

Dnia 16 listopada w naszej szkole odbyła się prezentacja na temat amatorskiej łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w ramach programu ARISS. W prezentacji uczestniczyli uczniowie klas 2J,1G,1N,1R naszej szkoły. Przedstawiono aspekty związane z bezpośrednią łącznością radiową z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (International Space Station - ISS).

Zaznajomiono uczniów z budową stacji i jej załogą. Nasza szkoła jest bardzo mocno zainteresowana uczestnictwem w nawiązaniu łączności z ISS Przedstawiono nam zagadnienia krótkofalarskie , na czym polega łączność radiowa, i w jaki sposób możemy uczestniczyć w projekcie ARISS. Prezentacje prowadził Pan Waldek SP9MZX z Dębickiego Klubu Łączności PZK - SP8KKM.

ARISS - ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) to program, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego celem jest popularyzacja astronautyki wśród młodzieży szkolnej i akademickiej, poprzez możliwość przeprowadzenia obustronnej łączności radiowej z załogą stacji, w której skład wchodzą licencjonowani radioamatorzy. Łączności te, zgodnie z oczekiwaniami wywierają ogromne wrażenie na uczestnikach, spełniając wielką edukacyjną i wychowawczą rolę.

ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, wybudowana przy współudziale wielu krajów. Składa się z 16 głównych modułów i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi. Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w 2000 roku. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów zajmują się amerykańskie wahadłowce programu STS oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress. Na stacji znajduje się sprzęt radiowy na potrzeby krótkofalarstwa (projekt ARISS).

Więcej o ISS i ARISS:
www.nasa.gov