W D.K.”Kosmos”

Lekcja patriotyzmu na „ Bitwie warszawskiej 1920”

26 października 350 uczniów naszej szkoły obejrzało w Kinie „Kosmos” najnowszy film Jerzy Hoffmana pt. „Bitwa warszawska 1920”. Akcja filmu rozpoczyna się w Warszawie w roku 1920, tuż przed decydującą bitwą, którą stoczyło Wojsko Polskie z Armią Czerwoną od 13 do 25 sierpnia. Rozegrana zgodnie z planem operacyjnym Józefa Piłsudskiego, pozwoliła na odrzucenie bolszewików daleko od Warszawy i umożliwiła ostateczne ich pokonanie w bitwie nad Niemnem we wrześniu 1920 roku.

Reżyser mówi, że jego film nie jest materiałem do nauki historii, choć akcja jest osadzona w realiach tamtych czasów. Przedstawia postawy i działania zarówno postaci historycznych jak i zwykłych ludzi.

„Moim pragnieniem jest, aby film wzbudził w młodych ludziach chęć poznania losów ich pradziadów oraz pozwolił zrozumieć wyjątkowość czynu zjednoczonego narodu, który w roku 1920 uratował nie tylko swój kraj, ale również całą Europę przed bolszewizmem.”

To pragnienie Jerzego Hoffmana wydaje się realizować, bo jego dzieło przyciąga do kin tysiące ludzi, a młodzież ogląda go z wielkim zainteresowaniem, co potwierdza zachowanie naszych uczniów w czasie całej projekcji.

Niewątpliwym atutem filmu jest wątek miłosny i doskonała obsada aktorska w osobach: Daniela Olbrychskiego, Borysa Szyca , Bogusława Lindy, Adama Ferency czy Nataszy Urbańskiej.

Pochlebne opinie młodzieży uwzględniają także nakręcone z wielkim rozmachem sceny batalistyczne, bez których film nie mógłby się obejść.

Wyjście na „ Bitwę warszawską…” było nadzwyczaj udanym spotkaniem z polską historią i sztuką filmową na najwyższym poziomie.

Opracowała: Irena Wielgosz
Zdjęcia: Anna Nowak