Piesza pielgrzymka pierwszoklasistów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy do Sanktuarium Maryjnego w Zawadzie

W dniu 5 października br. uczniowie klasy II J TZ i IG TZ uczestniczyli w XI Pielgrzymce Rodziny Szkół im. bł. Jana Pawła II na Jasnej Górze. Przybyło ponad 20 tys. uczniów oraz nauczycieli, wychowawców i katechetów z ponad 400 szkól z całej Polski. Spotkanie przebiegało pod hasłem: Jan Paweł II – Człowiek modlitwy.

Tegoroczna pielgrzymka była wielkim dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. To wydarzenie Rodzina Szkół bł. Jana Pawła II uczciła dodatkowo poprzez sfinansowanie budowy szkoły w Togo w Afryce, która będzie nosiła imię bł. Jana Pawła II. Środki finansowe uzyskane w czasie Mszy św. i ze sprzedaży różańców misyjnych zostały przekazane dla szkoły w Togo. Pielgrzymka była również przygotowaniem do obchodów 11. Dnia Papieskiego 9 października br.

O godz. 11.00 na Szczycie Jasnogórskim rozpoczęła się Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych szkół odprawiona pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika, duszpasterza Rodziny Szkół im. bł. Jana Pawła II. Eucharystię koncelebrowało ok. 250 kapłanów.

Na Jasnej Górze obecni byli przedstawiciele Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przyjechała również grupa uczniów z Wilna, ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.

„Rodzina Szkół im. bł. Jana Pawła II liczy 1189 szkół w Polsce, i ok. 20 szkół poza granicami Polski, w tych szkołach jest aż 300 tys. dzieci i młodzieży, to jest ogromna rzesza” – przypomniał bp Henryk Tomasik.

W homilii bp Tomasik mówił: „Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za ten piękny wzór wiary i miłości Pana Boga, którym jest nasz patron – bł. Ojciec Święty Jan Paweł II. Dzisiaj w tej wspólnocie dziękujemy Panu Bogu za beatyfikację Ojca Świętego, za ten wielki dar dla świata, dla Kościoła, a my Polacy możemy być szczególnie dumni, cieszyć się z tego faktu, że to z naszej ziemi wyszedł ten wspaniały papież”. „Każdy patron jest drogowskazem” – zaznaczył kaznodzieja.

Ksiądz biskup zadał uczniom szkół im. Jana Pawła II także ważne zadanie do wykonania. „Każdy z nas przyprowadzi kolegę czy koleżankę do Pana Jezusa, kolegę czy koleżankę, który nie chodzi w niedzielę do Kościoła, nie modli się, trudne zadanie? Jest to naprawdę trudne zadanie – przyznał bp Tomasik – Pomyślimy o tym, kogo my przyprowadzimy do Pana Jezusa”.

W czasie Mszy św. został odczytany Akt Zawierzenia Rodzin Szkół im. Jana Pawła II oraz telegram do papieża Benedykta XVI.

Tradycyjnie zabrzmiała ulubiona pieśń papieża Jana Pawła II „Barka”. Każdy z obecnych po Mszy św. mógł wspomóc fundusz stypendialny Fundacji DNT wysyłając sms z hasłem RODZINA na nr. 7250.

Opiekunowie: ks. Stanisław Kołodziej
Jerzy Kula