INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Wakacyjny Obóz Naukowy 2011 w zakresie matematyki
logo WON

W czasie ostatnich wakacji 610 uczniów szkół, uczestniczących w projekcie Szkoła Kluczowych Kompetencji, wzięło udział w Wakacyjnych Obozach Naukowych - edycja 2011 (WON). Tym razem podczas siedmiodniowych turnusów w okresie od 3 lipca do 20 sierpnia br. uczniowie rozwijali Kluczowe Kompetencje w zakresie języków obcych i matematyki. Zlokalizowano je w dwóch Ośrodkach Wypoczynkowych: „Limba" w Poroninie i „Pod Lipami" w Lidzbarku Warmińskim k/Działdowa.

W dniach od 17 do 23 lipca grupa 11 uczniów z kl. 2M technikum ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy wraz z opiekunem p. Grażyną Waśko przebywała w Poroninie k/ Zakopanego, równocześnie doskonaląc w czasie zajęć dydaktycznych kompetencje matematyczne i podziwiając piękne krajobrazy. Zostaliśmy zakwaterowani w Ośrodku Wypoczynkowym „Limba”. Jest to nowy, stylowy obiekt, usytuowany w najpiękniejszym zakątku Poronina, z dala od siedzib ludzkich, dyskretny i komfortowy. Pensjonat „Limba” jest doskonałym miejscem do wypoczynku i rozrywki po wytężonej pracy. Idealnie czyste powietrze, cisza i przepiękna panorama Tatr gwarantują wspaniały relaks przez cały rok. Teren Ośrodka jest ogrodzony i oświetlony. Uczniowie mieszkali w 3-osobowych pokojach wyposażonych w pojedyncze łóżka, szafy, stoły i krzesła oraz łazienki i toalety w każdym z pokoi. W każdym pokoju znajdował się telewizor oraz bezpłatny Internet WI-FI.

Ponadto na terenie ośrodka znajdowały się: sauna, jacuzzi, szałas do pieczenia kiełbasek, grill, bilard, ping pong, gry zręcznościowe, zjeżdżalnie, huśtawki, boiska do koszykówki i siatkówki, dwa boiska do piłki nożnej. Na miejscu, w oddzielnym budynku, znajdowały się sale, w których każdego dnia od godz. 8.45 do 13.45 odbywały się zajęcia merytoryczne.

W czasie każdego turnusu w Ośrodku „Limba” przebywało osiem 10-osobowych grup uczniów wraz z opiekunami. Z nami równocześnie znajdowali się uczniowie z Lublina (2 grupy), Białej Podlaskiej, Parczewa, Krosna i Rzeszowa (2 grupy).

Dzień uczestnika obozu rozpoczynał się zawsze o godz. 7.30. Po toalecie porannej udawaliśmy się do jadalni na smaczne śniadanie. W godzinach przedpołudniowych młodzież podzielona na cztery grupy uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych – nie były to jednak typowe lekcje matematyki. Jedna grupa pracowała na kalkulatorach graficznych, inna układała figury z klocków. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w terenie, podczas których za pomocą palików, młotka i sznurka należało zbudować ciekawe figury geometryczne (np. zbudować dla babci oczko wodne w kształcie sześciokąta foremnego). Liczył się spryt, umiejętność pracy w zespole – podział zadań dla poszczególnych członków grupy, dokładność i czas, w jakim zadanie zostało wykonane. Trenerzy prowadzący zajęcia przyznawali za każde zadanie punkty. Zdjęcia z zajęć merytorycznych można obejrzeć w galerii.

Po obiedzie, który spożywaliśmy zwykle ok. 14-tej, miały miejsce zajęcia rekreacyjno – sportowe. Ich przebieg i charakter był uzależniony od warunków atmosferycznych. I tak pierwszego dnia popołudniu zwiedzaliśmy z przewodnikiem Zakopane. Nie zabrakło czasu na tradycyjny spacer po Krupówkach i wjazd kolejką na Gubałówkę. Następnie przeszliśmy 3-kilometrową trasę, aby z Butorowego Wierchu zjechać kolejką linową. Mieliśmy możliwość podziwiania piękna tatrzańskich krajobrazów. 24 uczniów wraz z kierownikiem obozu i dwoma wychowawcami weszło na Gubałówkę pieszo.

W drugim dniu w ramach zajęć rekreacyjnych byliśmy w Termach Podhalańskich w Szaflarach. Towarzyszyła nam piękna pogoda i mogliśmy zażywać nie tylko kąpieli w basenach wewnątrz obiektu, ale również na wolnym powietrzu. Dużą popularnością cieszyły się zjeżdżalnie, bicze wodne i jacuzzi. Odważniejsi korzystali także ze sauny.

W trzecim dniu pogoda niestety pogorszyła się, przed południem padał deszcz, ale po południu wypogodziło się na tyle, że mogliśmy się wybrać pieszo (ok. 2km) do Murzasichle na posiadę u górala. Spotkanie z p. Adamem Gąsienicą w Izbie Regionalnej „U Gąsienicy” dostarczyło uczestnikom wielu wrażeń artystycznych (góral przeplatał swą opowieść licznymi piosenkami i grą na przeróżnych instrumentach muzycznych charakterystycznych dla tego regionu) oraz wzbogaciło naszą wiedzę na temat życia oraz tradycji polskich i słowackich górali. Nie zabrakło także opowieści o rozbójnikach. Wieczorem po kolacji młodzież miała okazję do licznych gier zespołowych na ternie ośrodka.

Niekorzystna pogoda (liczne burze i opady ciągłe w ciągu dnia) w kolejnych dwóch dniach musiała zweryfikować opracowany wcześniej harmonogram zajęć. Młodzież dwukrotnie miała zorganizowaną dyskotekę na terenie ośrodka, piekliśmy kiełbaski w szałasie. Większą popularnością cieszyły się gry zręcznościowe oraz oglądanie telewizji. Uczniowie przygotowywali się w tym czasie do podsumowania udziału w WON (już w drugim dniu obozu każda 20 – osobowa grupa na zajęcia merytoryczne została podzielona na 4 podgrupy, które były odpowiedzialne za przygotowanie prezentacji multimedialnej, filmu, scenki lub piosenki związanej tematycznie z matematyką).

Prezentacja efektów pracy w czasie WON miała miejsce w szóstym dniu obozu. Pomysły uczniów były czasem niesamowite (patrz zdjęcia). Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Kierownika i trenerów pamiątkowe dyplomy oraz upominki (mp3). Kolejnym punktem programu tego dnia była piesza wyprawa do centrum Poronina (ponad 4 km w jedną stronę) na XXXVII Poroniańskie Lato, które odbywało się w dniach 21-24 lipca na terenie Gminnego Ośrodka Kultury. Mieliśmy okazję oglądać i podziwiać występy zespołów regionalnych (m. in. „Małe Brutusie” z Murzasichle oraz „Etno Zavicaj” z zachodniej Serbii). Można było również spróbować różnych regionalnych potraw oraz kupić pamiątki. Po kolacji miała miejsce pożegnalna dyskoteka, którą obozowicze chcieli przedłużać w nieskończoność. Niestety kierownik obozu i właściciel pensjonatu wykazali się dużą stanowczością i zakończyli imprezę pomimo licznych próśb i protestów rozbawionej młodzieży.

W ramach Wakacyjnego Obozu Naukowego uczniowie mieli możliwość ugruntować i poszerzyć wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie realizacji autorskich programów nauczania w ramach obowiązujących zajęć w szkole. Praca uczniów w nowych realiach, pod kierunkiem innej kadry dydaktycznej pozwoliła na kształtowanie ich pozytywnych cech i kreowanie postaw. Prowadzone w ten sposób zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Wskazywanie na wiele praktycznych zastosowań matematyki sprzyjało rozwijaniu zainteresowań uczniów tą dziedziną nauki, wyzwalaniu aktywności uczestników oraz przełamywaniu ich uprzedzeń do matematyki.

W zajęciach WON brali udział z naszej szkoły następujący uczniowie: Kamil Ciemiorek, Andrzej Ciołek, Konrad Głowacki, Andrzej Kozik, Grzegorz Łanucha, Dawid Łączak, Paweł Matysek, Jakub Puchalski, Rafał Surman, Wojciech Szewc, i Michał Zaucha.


Opracowała: Grażyna Waśko
Zdjęcia: Grażyna Waśko i uczestnicząca młodzież

logo WON
GALERIA ZDJĘĆ
Grupa matematyków




WRÓĆ