INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy-misjonarz
 
Cierpienie w życiu i nauczaniu Jana Pawła II



W piątek 9 lutego 2007 r. tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych, odbyło się VI spotkanie z ojcem świętym Janem Pawłem II w ramach comiesięcznego cyklu spotkań z patronem naszej szkoły. Tym razem przygotowała je nasza klasa – II R Technikum Zawodowego. Bezpośrednią inspiracją do określenia tematu tego spotkania „Cierpienie w życiu i nauczaniu Jana Pawła II” – był przypadający w najbliższą niedzielę (11 lutego) „Światowy Dzień Chorego”, ustanowiony 13 maja 1992 r. właśnie przez ojca świętego Jana Pawła II. Na coroczne obchody tego dnia Papież wyznaczył właśnie 11 lutego, gdy Kościół wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody odbywają się w którymś z sanktuarium maryjnych na świecie. Po raz pierwszy Światowy Dzień Chorego obchodzono w 1993 r. Co roku Jan Paweł II przygotowywał orędzie na ten dzień, w którym wyjaśniał sens choroby i pocieszał osoby cierpiące. Tę tradycję obchodów Światowego Dnia Chorego kontynuuje obecny papież Benedykt XVI.

W przygotowanym przez nas spotkaniu udział wzięli: pan dyrektor naczelny szkoły Ireneusz Kozak, pani dyrektor Maria Mróz, księża profesorzy, panie i panowie profesorowie, uczniowie czterech klas, no i oczywiście nas profesor wychowawca. Gościem specjalnym był misjonarz z Włoch, kombonianin ojciec Stefan, pracujący w Afryce w Kenii.
Izba pamięci naszego patrona była bardzo szczelnie wypełniona (wiele miejsc stojących). Spotkanie otworzył p. prof. Jerzy Kula, który poprosił o zabranie głosu p. dyrektora Ireneusza Kozaka. Dyrektor powitał zebranych i poprosił o zabranie głosu ojca misjonarza.
Ojciec Stefan – jak się okazało biegle mówiący po polsku – bardzo interesująco i ciepło mówił o Janie Pawle II, w tym o wielkości jego dokonań. Z ciekawością wysłuchaliśmy też opowiadania ojca Stefana o jego pracy misyjnej w Afryce.

To wytworzyło dobrą atmosferę do odbioru naszego programu, ale sercem byliśmy mocno stremowani. Trzeba dodać, że w zasadzie wszyscy uczniowie naszej klasy byli chętni do wzięcia udziału w przygotowanym programie, a nas jest 24. To za dużo, udział wzięło 11 uczniów, w tym pewne doświadczenie w publicznym (scenicznym) występie miało zaledwie 4 uczniów.
Bardzo wielu z nas zaangażowało się w wyszukiwanie materiałów do opracowania programu, ułożenie scenariusza i przydzielenie ról. Pomagał nam Pan prof. Wychowawca Ryszard Wielgosz, który jednak niczego nam nie narzucał, chciał, abyśmy wzięli na siebie główną odpowiedzialność, sam starał się pozostać na dalszym planie.
Bardzo zdecydowanie natomiast wymagał, abyśmy zachowali zasady poprawności językowej w swoich wystąpieniach. To kosztowało nas wiele trudu, a w czasie prezentacji - konieczności opanowania tremy(co nie zawsze się udawało).

W swoim programie uwzględniliśmy następujące główne motywy:
- obecność cierpienia w życiu Karola Wojtyły już od najmłodszych lat, aż po końcowe lata jego życia, kiedy to jako Ojciec Święty Jan Paweł II niejako własnym życiem pisał „ewangelię cierpienia”,
- kontakty Karola Wojtyły jako księdza, biskupa, potem Ojca Świętego z cierpiącymi i jego działalność na rzecz cierpiących,
- motyw cierpienia w twórczości literackiej i modlitwie papieża,
- nauczanie Jana Pawła II na temat cierpienia i jego sensu, cytaty, wypowiedzi papieża na ten temat,
- wypowiedzi znanych ludzi na temat cierpienia i sposobu jego znoszenia, i nauczania Ojca Świętego o cierpieniu.
Program zakończyliśmy odmówieniem modlitwy ułożonej przez Jana Pawła II za cierpiących „Daj nowe siły ciałom i duszom”. Scenariusz programu przekazaliśmy do archiwum izby pamięci Jana Pawła II.

Przygotowując program spotkania obawialiśmy się, czy zdołamy ten trudny i niepopularny dziś temat jakim jest cierpienie, „udźwignąć”, a więc czy potrafimy wzbudzić i utrzymać zainteresowanie słuchaczy, zwłaszcza naszych kolegów. Sądzimy, że to się nam udało. Z zadowoleniem wysłuchaliśmy podziękowania i ciepłych słów skierowanych do nas przez pana dyr. Kozaka. Ze szczególną satysfakcją przyjęliśmy słowa p. Dyrektora, że nasz „…program był wzruszający, wzbudzał refleksję na temat cierpienia w życiu i nauczaniu ojca świętego Jana Pawła II, a także refleksję na temat cierpienia i jego sensu w życiu każdego z nas.”
A nam przecież dokładnie o to chodziło, taki był cel naszego programu. W programie udział wzięli:
1. Bartosz Małozięć – prowadzący
2. Mateusz Nykiel
3. Kamil Rojek
4. Paweł Parys
5. Damian Szostak
6. Sławomir Artwik
7. Szymon Chwiej
8. Wojciech Kosiński
9. Przemysław Przybyło
10. Maciej Zieliński
11. Mikołaj Piękoś


Samorząd klasy II R Technikum Zawodowego





WRÓĆ