INFORMACJE
Informator Gimnazjalisty
KALENDARZ
Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


V ZJAZD SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI TARNOWSKIEJ
V ZJAZD SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI TARNOWSKIEJ
Bł. Karolina Kózkówna patronką szkolnych kół Caritas w diecezji tarnowskiej.
Logo Caritas

9 czerwca 2011 roku w sanktuarium błogosławionej Karoliny w Zabawie odbył się V Zjazd Szkolnych Kół Caritas Diecezji Tarnowskiej.Uczestnikami zjazdu była młodzież szkolna zaangażowana w działalność dobroczynną wraz z opiekunami i asystentami SKC oraz duchowieństwo, któremu przewodniczył biskup Andrzej Jeż.

W pielgrzymce do sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie wzięła udział 22-osobowa grupa wolontariuszy z naszej szkoły pod opieką ks.Stanisława Kołodzieja i pani Małgorzaty Ciurkot.

Program pielgrzymki obejmował:

 • 8.00 wyjazd z Dębicy (zbiórka pielgrzymów przed kościołem Miłosierdzia Bożego)
 • 9.30 zebranie wspólnoty wolontariuszy SKC z całej diecezji tarnowskiej przed domem bł.Karoliny w Wał Rudzie (zwiedzanie domu bł. Karoliny w Wał Rudzie,poznanie biografii błogosławionej)
 • 10.00 Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł.Karoliny Kózkówny (wspólna modlitwa i rozważania przy każdej stacji poświęcone życiu i tragicznej śmierci błogosławionej)
 • 12.00 zwiedzanie kościoła pw.Trójcy Przenajświętszej w Zabawie, modlitwa przed sarkofagiem i obrazem bł. Karoliny)
 • 12.30 Uroczysta Msza Święta na dziedzińcu sanktuarium w Zabawie z udziałem biskupa Andrzeja Jeża
 • 14.00 wspólna agapa (występ zespołu folklorystycznego "Pod Gruszą", plenerowy festyn,wspólne zdjęcie)
 • 16.00 powrót do Dębicy
 • Udział w Drodze Krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny dostarczył wszystkim pielgrzymom niezapomnianych wrażeń i skłonił do głębokich refleksji.Z wypowiedzi uczestników pielrzymki wynika,że przejście śladami męczeńskiej śmierci Karoliny i dotknięcie symbolicznego kamienia na miejscu jej zbrodni było dla wszystkich bardzo wzruszającym przeżyciem i zarazem niepowtarzalnym doświadczeniem. Podczas Mszy Świętej biskup Andrzej Jeż przedstawił biografię błogosławionej Karoliny - Patronki Szkolnych Kół Caritas.

  Biskup podkreślił,że święte życie błogosławionej jest wzorem do naśladowania dla każdego młodego człowieka, a jej męczeńska śmierć w obronie godności osobistej uwrażliwia na ludzką krzywdę i uczy szacunku do życia- -najcenniejszego daru, który posiada człowiek. Biskup Andrzej Jeż podziękował wszystkim uczestnikom V Zjazdu Szkolnych Kół Caritas za przybycie do sanktuarium w Zabawie i aktywny udział w działalności dobroczynnej organizowanej w szkołach przez Caritas w całej diecezji tarnowskiej.


  tekst i zdjęcia: Małgorzata Ciurkot

  V ZJAZD SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS DIECEZJI TARNOWSKIEJ  WRÓĆ