INFORMACJE
Informator Gimnazjalisty
KALENDARZ
Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy-DPS
 
Wizyta w Domu Pomocy SpołecznejDnia 12 stycznia 2007r. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas wraz z zespołem muzyczno- artystycznym działającym w naszej szkole pod kierunkiem p. Wiesława Przybysza odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Dębicy.


Mieszkańcy tego domu to upośledzeni umysłowo mężczyźni, często opuszczeni i zapomniani przez bliskich, dla których choćby najmniejszy kontakt z otoczeniem to powód do radości.

Korzystając z faktu, że rozpoczął się Nowy Rok młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny, śpiewając i grając kolędy, deklamując wiersze oraz składając życzenia noworoczne. Chore osoby entuzjastycznie reagowały na występ, nagradzały uczniów brawami i przyłączały się do kolędowania. Pod koniec występu przedstawiciele SKC wręczyli pani dyrektor Marii Kurcz oraz jednemu z podopiecznych Domu Opieki Społecznej własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami wszelkiej pomyślności w ciągu całego roku.


Uczniowie mięli także okazję obejrzeć prace wykonane przez pensjonariuszy oraz pracownie, w których prowadzone są zajęcia terapeutyczne.

Pracownia rękodzieła artystycznego
W pracowni tej powstają różne ozdoby, stroiki, obrazy, bukiety, przygotowuje się charakteryzację i ubrania do przedstawień teatralnych, wyszywa na kanwie, dekoruje się farbami flakony i donice, butelki, wykonuje kartki okolicznościowe i inne przedmioty ze sznurka, ze skóry, płótna itp.


Pracownia stolarsko - witrażowa:
Tutaj powstają artystyczne witraże ze szkła oraz z drewna, ramki do obrazów, wieszaki, kwietniki, skrzynki na kwiatki, ławki, regały, budki dla ptaków itp.

Pracownia malarsko - ceramiczna:
W pracowni tej odlewa i wypala się figurki z gliny, z gipsu, powstają obrazy akwarelowe, olejne z wykorzystaniem różnych technik. Odbywa się też renowacja.

Istotnym celem wizyty w Domu Pomocy Społecznej było również uwrażliwienie młodzieży na los drugiego człowieka, zwrócenie uwagi na otaczający nas świat oraz na możliwość jego zmiany poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi szczególnie go potrzebujących.

Składam serdeczne podziękowania osobom, które pomogły mi w zorganizowaniu wizyty w Domu Pomocy Społecznej : p. Małgorzacie Susz, p. Wiesławowi Przybyszowi, p. Elżbiecie Bocheńskiej i p. Marcinowi Słocie.


Barbara Stawarz

WRÓĆ