INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Spektakl teatralny o "Jaskini filozofów"
Spektakl teatralny "Jaskinia filozofów"

12 grudnia 2008 roku o godzinie 11:00 w ZSZ Nr 1 w Dębicy odbyło się spotkanie nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego zaangażowanych w realizację projektu „Rozmyślania o Panu Herbercie” w ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta.

Pani dyrektor Bożena Zielińska powitała przybyłych gości: posła na sejm RP pana Kazimierza Moskala, panią Barbarę Pelczar – Białek Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy, pana Ireneusza Kozaka Dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty oraz dyrektorów szkół, nauczycieli i młodzież. Następnie przedstawiła cele, inicjatorów i realizatorów projektu. O szczegółowe podsumowanie poprosiła panią dyrektor Renatę Zielińską, która była głównym koordynatorem działań wynikających z założeń projektu opracowanego przez nauczycieli języka polskiego z I LO , ZSZ Nr 1 i członków Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSZ Nr 1 w Dębicy „Szansa”, objętego honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Dębicy i medialnym Małopolskiej Telewizji Kablowej.

Pani dyrektor Renata Zielińska podkreśliła, że projekt uzyskał wysoką ocenę merytoryczną Biblioteki Narodowej, jest dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od września do grudnia 2008 roku zostały zrealizowane następujące zadania, wykłady dla nauczycieli i uczniów: pierwszy „ Korespondencja sztuk w poezji Zbigniewa Herberta” zaprezentowany w I LO przez dra Piotra Kołodzieja z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i drugi na temat „ Herbert – filozof” wygłoszony w ZSZ Nr 1 przez ks. dra Pawła Kochaniewicza dyrektora I Liceum Katolickiego w Nowym Sączu. Dla uczniów zostały zorganizowane warsztaty recytatorskie w I LO (prowadzone przez panią Martę Bonarek - Sochę) i warsztaty interpretacyjne w ZSZ Nr 1 w Dębicy (prowadzone przez panią Ewę Regułę). W ZSZ Nr 1 odbyły się również warsztaty teatralne (w których roli trenerów podjeli się pani Magdalena Krajewska i pan Wiesław Przybysz). W jesiennej atmosferze odbył się „Wieczór poezji” Z. Herberta przygotowany przez panią Ewę Nowacką i młodzież z I LO im. W. Jagiełły. Również w tej szkole został zorganizowany dwuetapowy (obejmował część pisemną i ustną) konkurs pt.” Herbert? A kto to jest?” opracowany przez nauczycieli języka polskiego: Katarzynę Zalewską (I LO), Dorotę Stępień (I LO) i Małgorzatę Jasińską (ZSZ Nr 1). Pani Barbara Pelczar – Białek, pan Kazimierz Moskal i pan Ireneusz Kozak rozdali nagrody dla uczestników i laureatów konkursu. I miejsce zdobył Paweł Kawik z ZSZ Nr 2 (opiekun – Zofia Wiktor), II miejsce zdobył Bartłomiej Kubas z I LO (opiekun- Dorota Stępień), III miejsce zdobyła Barbara Hunia z ZSZ Nr 2 (opiekun – Teresa Połeć). Wyróżnienia otrzymali: Iwona Strączek z ZSZ Nr 1, Katarzyna Tyburowska z ZS w Brzostku i Maria Sehn z I LO w Dębicy.

Pani dyrektor podziękowała jeszcze raz realizatorom programu za piękne, profesjonalne przybliżenie twórczości poetyckiej, prozatorskiej, dramatycznej Z. Herberta i zaprosiła do obejrzenia spektaklu teatralnego opartego na fragmentach jego pierwszego dramatu pt. „ Jaskinia filozofów”. Gdy zgasły światła - w nastrojowym blasku świec – licznie zgromadzona młodzież, nauczyciele i goście w skupieniu poddali się magii przedstawienia. Surowa, mroczna ale niezwykle sugestywna dekoracja kumulowała uwagę widowni na filozoficznym tekście wypowiadanym przez młodych artystów. Niewątpliwie swoją grą – wręcz aktorską – imponował najbardziej Bartłomiej Małozięć (z kl. IV R) – odtwórca głównej roli – Sokratesa. Gromkimi brawami publiczność nagrodziła także grę pozostałych uczniów: Mateusza Nykla (Strażnik), Przemysława Przybyło (Wysłannik Rady), Mateusza Zdziarskiego (Platon), Pawła Parysa (Ksenofont), Michała Zalewskiego (Ksantiasz), Dariusza Wojciechowskiego (Fedon i Opiekun zwłok), Wioletę Froń(Ksnatypa), Iwonę Ziobro (Chór), Anetę Świerczek (Chór) i Weronikę Kędzior (Chór). Doceniono duży wkład pracy zespołu scenografów z klasy II N w składzie: Natalia Konica, Anna Kusznierek, Sylwia Urjasz, Marlena Bieniasz, Magdalena Czyż, Katarzyna Urbanek, który zmienił świetlicę szkolną w mroczną, tajemniczą jaskinię. Doceniono również brawami Bartosza Dymińskiego i Wojciecha Świstaka za przygotowanie muzyki podkreślającej dramatyczne napięcie spektaklu.

Pani Barbara Pelczar – Białek podziękowała szczególnie opiekunom grupy teatralnej Magdalenie Krajewskiej i Wiesławowi Przybyszowi za wybór sztuki trudnej o głębokim i uniwersalnym przesłaniu filozoficznym oraz umiejętne przygotowanie młodzieży. Podzieliła się refleksjami z czasów studenckich, gdy sięgała po utwory poety „niepokornego” krążące w tzw. drugim obiegu (drukowane nielegalnie, bo niosły niewygodne treści dla ówczesnej władzy). Wystąpienie pani Białek zakończyła cytatem Wisławy Szymborskiej, która ceniła bardzo poezję Herberta za kształtowanie właściwych postaw wobec ludzi, kultury i władzy.

Słowa uznania dla koordynatora ambitnego projektu i jego realizatorów wyraził poseł Kazimierz Moskal. Szczególnie podkreślił, że wartościowa jest umiejętność współpracy nauczycieli z różnych szkół. Był zachwycony pracą zespołu teatralnego realizującego tak trudne sztuki teatralne mogące być na pewno wyzwaniem dla zawodowych aktorów.

Następnie goście, nauczyciele i młodzież spotkali się w Izbie Patrona Szkoły, gdzie przy szwedzkim stole toczyli jeszcze ciekawe dyskusje, wyrażano refleksje o spektaklu i stwierdzono, że należy sztukę teatralną o Sokratesie – prekursorze etyki – wystawić w innych szkołach.


opracowanie: Ewa Reguła

GALERIA ZDJĘĆ


WRÓĆ