INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy-Herford
„RÓŻNE kultury - RÓWNE szanse”.
Wymiana młodzieży Dębica – Herford.

Luty 2008 - to początek realizacji projektu pod tytułem "RÓŻNE kultury - RÓWNE szanse" między naszą szkołą , a Gesamtschule Friedenstal Herford. Zakłada on między innymi kontakt z inną kulturą, stworzenie platformy dyskusyjnej oraz zwalczanie stereotypów. Realizacja projektu obejmuje 4 wymiany młodzieży:
etap I - 03-08.02.2008 Dębica
etap II - 14-19.09. 2008 Herford
etap III - 19-24.04.2009 Dębica
etap IV - 04-09.10 2009 Herford
Młodzież obu szkół bierze udział w projekcie „RÓŻNE kultury - RÓWNE szanse” wspieranym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Urząd Miejski w Dębicy.

Współorganizatorem wymiany jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy „SZANSA”. Stowarzyszenie „SZANSA” to organizacja pozarządowa aktywnie uczestnicząca w życiu szkoły. Jednoczy środowiska zainteresowane utrzymaniem stałych kontaktów ze szkołą i pielęgnowaniem jej 70-letniej, wpisanej w historię miasta i regionu tradycji. Integruje działania osób i instytucji na rzecz umocnienia pozycji szkoły i jej materialnego wsparcia. Jedną z form działań jest pozyskiwanie środków finansowych od sponsorów, a także innego rodzaju pomocy wspierającej kształtowanie pozytywnego wizerunku placówki. Współdziałając aktywnie z dyrekcją, „SZANSA” wspomaga wszelkie inicjatywy szkoły w zakresie kultury, sztuki, sportu, dydaktyki i opieki. Stowarzyszenie działa poza formalnym systemem propagując zasady etycznego postępowania i profesjonalizm. Podejmuje kroki zapobiegające wykluczeniu młodzieży z mniejszymi szansami, znajdującej się w sytuacji utrudniającej udział w życiu społecznym i dokłada starań, aby włączyć do projektów ogólnoszkolnych osoby mające specjalne potrzeby w tym zakresie. Taką formą pomocy było np. ufundowanie w październiku 2006r. darmowego biletu na I szkolną pielgrzymkę do Grobu Jana Pawła II dla uczennicy, która zajęła II miejsce w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie. Stowarzyszenie ma charakter lokalny, lecz posiada również doświadczenia we współpracy europejskiej.

Projekt „RÓŻNE kultury - RÓWNE szanse” wspiera kształcenie u młodych ludzi umiejętności sprostania wyzwaniom jakie współczesne realia stawiają przed Europą w zakresie uczenia się międzykulturowego.
Wymiana ma umożliwić grupom z Dębicy i Herford kontakt z inną kulturą oraz stać się płaszczyzną do podejmowania dyskusji na te tematy, na szerszym, międzynarodowym forum. Tego typu doświadczenia pomagają zwalczać stereotypy i rozwijają poczucie solidarności wśród młodzieży. W ramach wymiany przewidziane są konkretne aktywizujące działania w postaci konkursów, quizów, warsztatów i prezentacji, wizyty w galeriach i regionalnych muzeach, a także zapoznanie uczestników z architekturą pałacową i sakralną oraz historią obu regionów. W projekcie uczestniczy młodzież dla której udział w wymianie jest pierwszym doświadczeniem związanym ze współpracą europejską.
Spotkania młodych ludzi z różnych regionów rozbudzają zainteresowanie inną kulturą, pozwalają lepiej ją poznać i spojrzeć na te zagadnienia z perspektywy europejskiej.

W założeniach projektu jest zawarte zorganizowanie działań prowadzących do zmiany, zmiany w sposobie postrzegania innej kultury i obyczajowości. Projekt stwarza także szanse uczenia się międzykulturowego. Umożliwia poznanie dziedzictwa narodowego kraju partnerskiego. Jest to jeden z jego walorów edukacyjnych, gdyż umożliwia młodzieży uczenie się przez doświadczenie, uczenie się w działaniu.
Projekt ma wymiar edukacyjny, gdyż kształtuje również umiejętności o charakterze uniwersalnym. Nieustanne zmiany w otaczającej nas rzeczywistości, w organizacji życia społecznego i zawodowego oraz eksplozja informacyjna, wymuszają nowe podejście do procesu dydaktycznego. Poprzednio zwracało się największą uwagę na zagadnienia adaptacji człowieka do warunków życia, pracy itp., które uważano za mało zmienne. Obecnie na plan pierwszy wysuwa się nie adaptacja, ale zdolności pokonywania trudności, a więc cele dydaktyczne zmieniły również swój wymiar.
Projekt wzmacnia niezależność i kreatywność wśród młodych ludzi na poziomie społecznym, kulturowym i środowiskowym. Zachęca ich do działań w sytuacjach nietypowych i decydowanie się na nietypowe rozwiązania. Stymuluje umiejętności pracy w grupie, negocjowania i uzyskiwania porozumienia, a także podejmowania decyzji grupowych i stosowania procedur demokratycznych.
Projekt wspomaga doskonalenie oceny postaw i postępowania własnego i innych zgodnie z przyjętymi normami i systemem wartości uniwersalnych. Uczy przyjmowania odpowiedzialności za samych siebie i innych Pozwala młodym ludziom na wyrażanie własnych opinii, sprzyja kreatywności, angażuje i doskonali umiejętności językowe.

Udział w wymianie uświadamia młodzieży, że pomimo różnic wiele nas łączy. W procesie budowy przyszłej Europy, mniej ważne jest z jakiego kraju pochodzimy, lecz na ile aktywnie chcemy się w ten proces włączyć. Młodzież nabywa przekonania, że szanse w tych działaniach powinna mieć równe i to od niej zależy na ile prawa człowieka, demokracja, poszanowanie dziedzictwa kulturowego będą respektowane w parlamentach krajów europejskich w przyszłości. Podstawowymi wartościami europejskimi powinny być: poszanowanie praw człowieka i równość szans.



tekst: Renata Zielińska - koordynator projektu


WRÓĆ