INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy-ekologia
 
II POWIATOWA DEBATA EKOLOGICZNA POD HASŁEM
„EKOLOGIA TO MODA CZY KONIECZNOŚĆ"
oraz II KONKURS POWIATOWY „ODKRYJ NA NOWO SWÓJ POWIAT"



W dniu 23 listopada w naszej szkole odbył się II Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Odkryj na nowo swój powiat” połączony z II Debatą Ekologiczną „Ekologia to moda czy konieczność”.
Debata i konkurs zorganizowane zostały we współpracy ze Starostwem Powiatowym w ramach Powiatowego Programu Ochrony Środowiska. Uczestnikami spotkania byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego (zaproszenie przyjęło 9 szkół).

Wśród zaproszonych gości byli:
Barbara Mroczek – Dyrektor Powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
Ewa Kozak – Przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie,
Joanna Erazmus–Przeworska – Pracownik Powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska,
Artur Borys – Przedstawiciel zakładu ANIMEX Sp. z o. o.
Anna Kieć i E. Kopinos – Przedstawiciele Zakładów Mięsnych TAURUS w Pilźnie,
Przedstawiciel Gazety Krakowskiej, Obserwatora oraz lokalna Podkarpacka Telewizja Kablowa.

Tematem debaty było hasło „Ekologia to moda czy konieczność”, a celem kształtowanie proekologicznych postaw i uświadomienie roli ekologii w ochronie środowiska.
W debacie głos zabrali:
pani Ewa Kozak przedstawiając wyniki monitoringu środowiska województwa podkarpackiego,
pan Artur Borys omawiając wpływ zakładu na środowisko,
państwo A. Kieć i E. Kopinos przedstawiając produkcję zdrowej żywności i wędlin metodą tradycyjną i staropolską, podkreślając wpływ konserwantów na zdrowie człowieka.
Wystąpienia zaproszonych gości utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że dla ochrony środowiska i ekologii nie może być alternatywy.

Drugą częścią spotkania był konkurs ekologiczny zorganizowany w dwóch kategoriach: wiedzowej i plastycznej.
W kategorii wiedzowej 2 – osobowe drużyny z 9 szkół odpowiadały na 30 pytań testowych. Następnie wszyscy uczestnicy etapu pisemnego odpowiadali na wylosowany zestaw 2 pytań dotyczących głównie walorów przyrodniczych powiatu dębickiego oraz ich ochrony. Maksymalną liczbę punktów jaką można było uzyskać z obu części wynosiła 68 punktów. Suma punktów uzyskanych przez drużynę w części pisemnej i ustnej dała ostateczne wyniki konkursu: wyniki kategorii wiedzowej
Laureaci którzy zajęli pierwsze trzy miejsca otrzymali 6 nagród książkowych ufundowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Uczniowie biorący udział w kategorii plastycznej konkursu wykonali plakaty i zdjęcia związane z tematyką ekologii i ochrony środowiska. Zwycięzcami zostali: wyniki kategorii plastycznej
Laureaci otrzymali 4 nagrody książkowe ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Prace konkursowe były wyeksponowane i połączone z wystawą prac i rękodzieła „Coś pożytecznego z recyklingu” wykonanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dębicy i Brzostku oraz z Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy.
Na imprezę związaną z konkursem, debatą, wystawą prac i rękodzieł oraz degustację zdrowej żywności przybyło ponad 200 osób. Wszyscy uczestnicy otrzymali w formie nagród pocieszenia foldery i długopisy okolicznościowe.

Organizatorami debaty i konkursu byli mgr Bronisław Byś, mgr Beata Mazur, mgr Barbara Jaskółka, mgr Jerzy Kula, mgr Stanisław Drapała, mgr Wiesław Przybysz, mgr Magdalena Krajewska, mgr Ula Krajewska-Bury, mgr Marzena Pietrucha, mgr Elżbieta Bocheńska i mgr Małgorzata Parys.

Opracował Bronisław Byś

   
   
   
   
   
   


powrót