Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy - Skąd jesteśmy?...Dokąd zmierzamy?

baner cały napis nazwy szkoły i logotypy powiatu i godło szkoły pd gp

Plan

plan_lekcji

logo dokumenty szkoły

samorzad-uczniowski

logo-projekty

Jan Paweł II był przekonany, że dialog międzyreligijny stanowi narzędzie wzajemnego poznania i pełnego zrozumienia, a w konsekwencji prowadzi do ulepszenia i transformacji świata.

Według tej tezy 12 kwietnia rozpoczęliśmy 110. spotkanie w Izbie Patrona. Następnie przedstawiona została prezentacja pt. ”Starożytny Egipt religia i architektura”, obrazująca wkład Jana Pawła II w porozumienie międzykulturowe.

Istotą spotkania, w ramach realizacji projektu “Oblicza Dialogu”, były prelekcje pani doktor inżynier architekt Teresy Dziedzic, wykładowcy w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej oraz stałego współpracownika Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

prelekcja wstep T Dziedzic

Absolwentka Mechanika - rocznik 1992 - zabrała nas w niezwykłą, historyczną podróż w czasie i przestrzeni. W rzeczowy, plastyczny, barwny, ciekawy sposób prześledziła zasady funkcjonowania najstarszych cywilizacji w dolinie Nilu. Kultura i sztuka, matematyka (geometria) i astrologia, budownictwo i technika, obyczaje i religie emanujące z przedstawionych budowli sakralnych i pałacowych w Egipcie, Babilonii, Persji, Aleksandrii... Kairze umożliwiły dostrzeżenie cywilizacyjnych źródeł, wspólnych dla wielu religii. Islam, judaizm i chrześcijaństwo to dziedzictwo kulturowe, które powinno prowadzić do wzajemnego zrozumienia i pojednania.

prelekcja egipt T Dziedzic

prelekcja faraonowie T Dziedzic

prelekcja archtektura gobowa T Dziedzic

prelekcja siatka T Dziedzic

Większość z zaprezentowanych budowli Egiptu, Bliskiego Wschodu i Hiszpanii nosi miano “cudów świata”, co dodatkowo wzmacnia przekaz o niezwykłości dorobku cywilizacyjnego tych regionów.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni pani dr Teresie Dziedzic za poświęcony czas, piękny wykład oraz refleksje o pracy archeologa. Pani doktor uczestniczyła w misji archeologicznej w Marina el – Almein, współpracowała z misją konserwatorską w Qurqumasa w Kairze. Od 2001 roku jest architektem Polsko – Egipskiej Misji Archeologiczno Konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el – Bahari.

prelekcja wywiad T Dziedzic

Życzymy  naukowych sukcesów i awansów oraz zapraszamy na kolejne spotkanie z okazji jubileuszu 85. lecia szkoły.

Organizatorki spotkania:

Bernadetta Bieniasz – Erazmus

Ewa Reguła

Koordynatorki projektu “Oblicza Dialogu”- Młody Asyż.

Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju. X edycja: Uświęcona przestrzeń. Architektura sakralna oraz miejsca kultu w religiach i kulturach.

Organizator Projektu: Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jan Pawła II w Krakowie

#My_to_mamy

pracownia mobilna

Nasza baza dydaktyczna.

#Tego_uczymy

tego uczymy

Uczniowie tak ćwiczą swe umiejętności.

Szanowni Państwo,