baner cały napis nazwy szkoły i logotypy powiatu i godło szkoły pd gp

Plan

plan_lekcji

logo dokumenty szkoły

samorzad-uczniowski

logo-projekty

“...konieczność powstrzymania wojny czy usunięcia jej groźby jest naglącym nakazem chwili. Podstawową sprawą staje się konieczność uciekania się do dialogu...”

pustkow 1

W przedświątecznej atmosferze refleksji i zadumy nad życiem i śmiercią uczniowie z klas 3D,3E  uczestniczyli 4 kwietnia w wycieczce do Pustkowa, realizując w ten sposób zadanie do projektu “Oblicza Dialogu”. Zwiedziliśmy ekspozycję  historyczno - dydaktyczną u stóp wzgórza “Góra Śmierci”. To rekonstrukcja bramy obozu faszystowskiego, baraków i ogrodzenia. Na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji w obozie pracy przymusowj zginęło ponad piętnaście tysięcy osób (ok. 7,5 tysiąca Żydów,5 tysięcy jeńców radzieckich i ponad 2,5 tysiąca Polaków). Wystawa ukazuje tragedię II wojny światowej w wymiarze indywidualnym i zbiorowym, również codzienność okupacji utrwaloną w zwykłych przedmiotach, fotografiach, gazetach, dokumentach osobistych i urzędowych. Obiekt stanowi integralną część Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie Osiedlu, gdzie obejrzeliśmy film “W pięknym Pustowie koło Dębicy...” w reżyserii Pauliny Ibek. W filmie wypowiadają się  historycy i byli więźniowie obozów w Pustkowie: Stanisław Szuro, Stanisława Imiołek oraz Kazimierz Rzucidło.

pustkow 2

pustkow 3

Mimo wiosny aura nas nie rozpieszczała, jakby dodatkowo chciała podkreślić nieludzki wymiar funkcjonowania nazistowskiej machiny wojennej.

pustkow ulotka a

pustkow ulotka rDziękujemy pani Łucji Szumańskiej i panu Marianowi Matkowskiemu za prezentację wydarzeń odzwierciedlających historię, a mających wpływ na naszą przyszłość.

pustkow bilet

pustkow pom

pustkow pomnik

pustkow prelekcja w obozie

Opiekunowie:

Barbara Porzuczek

Ewa Reguła - koordynatorka projektu “Oblicza Dialogu”

Bernadeta Zalewska – organizatorka wycieczki

#My_to_mamy

pracownia mobilna

Nasza baza dydaktyczna.

#Tego_uczymy

tego uczymy

Uczniowie tak ćwiczą swe umiejętności.

Szanowni Państwo,