Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy - 24 marca. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

baner cały napis nazwy szkoły i logotypy powiatu i godło szkoły pd gp

Plan

plan_lekcji

logo dokumenty szkoły

samorzad-uczniowski

logo-projekty

“Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.

Sentencja z Talmudu widniejąca na medalach “Sprawiedliwy wśród narodów świata”

24 marca debica rodzina mikolajkow

Niewielu ludzi mogłoby się równać z młodym polskim lekarzem dr. Aleksandrem Mikołajkowem i jego żoną Leokadią. Ryzykowali życie swoje i swoich dzieci, aby udowodnić, że istnieją jeszcze przyzwoici ludzie, którzy cenią ludzkie życie i wartości humanitarne. Podczas mrocznych czasów hitlerowskiej okupacji państwo Mikołajkowowie ocalili życie 13 Żydom z rodziny Reichów z pobliskiego getta.

24 marca debica dom

Takich osób ukrywających Żydów było w Dębicy więcej, m.in.: pani Kunysz i pani Tewlowa, która ocaliła 6 osób.

24 marca debica 5

Nasza szkoła bierze udział w X edycji Projektu “Oblicza Dialogu” pt. Uświęcona przestrzeń. Architektura sakralna oraz miejsca kultu w religiach i kulturach, którego organizatorem jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Grupa realizująca projekt postanowiła uczcić Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów i zorganizowała z klasą 4Ap spacer edukacyjny pt. Dębicki szlak żydowski.

Wyruszyliśmy ze szkoły na Cmentarz Żydowski celem spotkania z przewodnikiem panem Arturem Getlerem kustoszem z Muzeum Regionalnego w Dębicy.

24 marca debica cmentarz

24 marca debica 4

Podczas spaceru edukacyjnego zapoznaliśmy się z kulturą żydowską, która od średniowiecza towarzyszyła mieszkańcom naszego miasta. Kustosz zwrócił szczególną uwagę na: Cmentarz Żydowski, dawną willę dr. Sydona Friedberga, willę notariusza Kazimierza Wilusza, miejsce pierwszej synagogi przy ulicy Wielopolskiej, Skwer Rodziny Mikołajków, budynki w okolicy tzw. Nowego Rynku, teren getta i trzy fale jego likwidacji oraz synagogę z XVIII wieku.

24 marca debica synagoga

24 marca debica 1

24 marca debica 2

24 marca debica 3

24 marca debica 6

Dziękujemy panu Tomaszowi Czapli i Panu Arturowi Getlerowi za współpracę z naszą szkołą.

Koordynatorka projektu “Oblicza Dialogu”: Ewa Reguła

Zdjęcia: Ania Pawełek kl. 2C

#My_to_mamy

pracownia mobilna

Nasza baza dydaktyczna.

#Tego_uczymy

tego uczymy

Uczniowie tak ćwiczą swe umiejętności.

Szanowni Państwo,