Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy - TRADYCJE WIELKANOCNE W NASZEJ SZKOLE

baner cały napis nazwy szkoły i logotypy powiatu i godło szkoły pd gp

Plan

plan_lekcji

logo dokumenty szkoły

samorzad-uczniowski

logo-projekty

W dniu 22 marca 2022 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których młodzież z klasy 1Bp technik grafiki i poligrafii cyfrowej wykonała kartki świąteczne.

kartki wielkanoc 1800

Mają one różny format, kolorystykę i zdobienia.

Tradycja wysyłania życzeń w formie widokówek rozwinęła się pod koniec XIX wieku. Na początku wielkanocne kartki świąteczne były monochromatyczne z pustą pierwszą stroną. To właśnie na współczesnej ozdobnej okładce wpisywano życzenia i pozdrowienia dla bliskich, adres oraz pieczątkę trzeba było umieścić na odwrocie.

Z czasem kartki przybrały obecną formę. Kartki wykonane przez naszą młodzież to przeważnie format A6 ale jest też kilka nietypowych np. w formie kwadratu. Wszystkie są z otwieraną zawartością życzeń, które znajdują się na stronie 3. Zdobienia nawiązują do tradycji chrześcijańskiej, baranek z czerwoną chorągiewką symbolizuje Zmartwychwstałego Jezusa. Jajko jest symbolem życia, zawiera w sobie życie i ma moc jego dawania. Zając jest w tradycji ludowej symbolem płodności i witalności, nawiązującym do wiosennego odradzania się przyrody i związanych z nim przedchrześcijańskich świąt. Jako świecki symbol Wielkanocy zaczął pojawiać się XIX wieku, a upowszechnił się w latach międzywojennych. Jego wizerunek zdobi kartki wielkanocne, wykonane w naszej pracowni. Życzenia wewnątrz kartek zostały napisane w językach polskim, ukraińskim i angielskim w zależności, do jakich bliskich zostaną wysłane.

Wspólne wycinanie elementów ozdobnych, pisanie życzeń było miłym czasem pracy, rozmów i wymiany poglądów na temat tradycji międzykulturowej polsko-ukraińskiej młodzieży.

Tekst: Organizatorzy

#My_to_mamy

pracownia mobilna

Nasza baza dydaktyczna.

#Tego_uczymy

tego uczymy

Uczniowie tak ćwiczą swe umiejętności.

Szanowni Państwo,