baner cały napis nazwy szkoły i logotypy powiatu i godło szkoły pd gp

Plan

plan_lekcji

logo dokumenty szkoły

samorzad-uczniowski

logo-projekty

7 grudnia 2021r. uczniowie klasy 1Bp, podczas krótkich warsztatów, mieli możliwość poznania techniki scrapbookingu, czyli sztuki ręcznego tworzenia, zdobienia i dekorowania kart okolicznościowych.

IMG 1425 1024

W związku ze zbliżającym się okresem bożonarodzeniowym uczniowie wykonali kartki świąteczne.  Młodzież ze szkolnej grupy „Cordis” zaprezentowała młodszym koleżankom i kolegom jak wytłaczać wzory w papierze, jak je wycinać. W szkole takie kartki tworzymy tradycyjnie co roku, dlatego starsi uczniowie mają doświadczenie w tym temacie. Urządzenie do wycinania kształtów i tekstów mimo prostej stosunkowo konstrukcji, potrafi wytłoczyć każdy wzór, który jej podamy. Efekty są naprawdę zadziwiające. Bazę szkolnych wzorników o tematyce świątecznej zasilił jeden z uczniów Bartłomiej Sas. Każdy uczeń mógł samodzielnie przetestować możliwości maszynki wykrawająco – tłoczącej Sizzix i skomponować własne kartki świąteczne. Prace były twórcze i niepowtarzalne a uczestnicy bardzo zadowoleni z zajęć.

IMG 1459 1024

Materiały niezbędne do powstania kart ufundowało Stowarzyszenie „SZANSA”, za co bardzo dziękujemy.

Zajęcia prowadziła Pani Małgorzata Susz i Bernadetta Bieniasz-Erazmus.

A co wiemy o historii kartek świątecznych?

Za twórcę pocztówek świątecznych uznawany jest dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, HENRY COLE, który chciał swoim znajomym wysłać życzenia świąteczne w uproszczonej formie, zamiast pisania czasochłonnych listów świątecznych. Wpadł na pomysł stworzenia stosownej do tego czasu ilustracji, która mogłaby być rozesłana w wielu egzemplarzach w formie bożonarodzeniowych życzeń. Zlecił ją rysownikowi J. C. Horslejowi.

Pierwsza ilustracja przedstawiała rodzinę przy stole wigilijnym oraz postaci pomagające biednym, które przypominały o obowiązku obdarowania ubogich. Tę ilustrację wydrukował w 1000 egzemplarzach w londyńskiej drukarni na nieco twardszym papierze. Było tam miejsce na dane adresata, do którego kierowano życzenia , oraz miejsce na napis „Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku”. Była to pierwsza w świecie pocztówka, a wysłano ją w 1843 roku.

Inne nazwy, których używano na określenie kartki świątecznej to: odkryty list, odkrytka, karta korespondencyjna, widokówka. Do najbardziej atrakcyjnych starych pocztówek zalicza się pocztówki z czasów Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Do Polski pierwsze karty świąteczne docierały w końcu XIX wieku. Drukowanie kart świątecznych z czasem pojawiło się też na ziemiach polskich. W 1900 roku ogłoszono w Polsce konkurs na łamach ówczesnej prasy na polską nazwę świątecznej kartki. Wygrał wówczas projekt Henryka Sienkiewicza, po prostu przyjęto jego nazwę „pocztówka”. Taka forma korespondencji szybko się przyjęła, ponieważ istniała wtedy ogromna potrzeba komunikowania się przy pomocy uproszczonych kart korespondencyjnych.

IMG 1470 1024

Czy ten zwyczaj przetrwa?

Świąteczny zwyczaj wysyłania pocztówek z życzeniami swoim bliskim i znajomym trwa pomimo korzystania też z elektronicznej poczty, SMS-ów, MMS-ów. Jest jeszcze dużo ludzi, którzy nie wyobrażają sobie, żeby nie kupić przed świętami pięknych kart, po to żeby wysłać ciepłe życzenia od serca bliskim, znajomym, z którymi nie można zasiąść przy stole wigilijnym, zwłaszcza jeśli dzieli nas duża odległość. Możemy też wykonać kartę świąteczną własnoręcznie różnymi technikami, przy użyciu różnych surowców, papieru, pasmanterii. Takie kartki są niepowtarzalne i wyjątkowe.

Karty świąteczne z życzeniami są tak samo ważne na święta jak opłatek, choinka, kolędy,czy tradycyjne potrawy wigilijne. W domach powstają całe kolekcje kart z życzeniami świątecznymi, czasem przechowywane z pokolenia na pokolenie.

Zapraszamy do krótkiej videorelacji

Zapraszamy do fotogalerii

Tekst: Organizatorzy

Grupa „Cordis”

Bernadetta Bieniasz-Erazmus

Joanna Doroba

Małgorzata Susz

Fotografia: Sebastian Wnęk

#My_to_mamy

pracownia mobilna

Nasza baza dydaktyczna.

#Tego_uczymy

tego uczymy

Uczniowie tak ćwiczą swe umiejętności.

Szanowni Państwo,