Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy - Udział w akcji #MojaPamiątka Pan Kazimierza Kozaka
AKTUALNOŚCI

Szukaj

Baner

baner cały napis nazwy szkoły i logotypy powiatu i godło szkoły pd gp

Dziennik

Plan

plan_lekcji

Dokumenty

logo dokumenty szkoły

Samorząd

samorzad-uczniowski

Konkursy

Projekty

logo-projekty

Pan Kazimierz Kozak - były dyrektor i nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy uhonorowany przez Prezesa Rady Ministrów pana Mateusza Morawieckiego i Dyrektora Muzeum Historii Polski pana Roberta Kostro

    “Życie jest jak krzyż

Niech cię nie przeraża.

Ma dwa ramiona -

Jednym ci serce bada -

Drugim na barki

Swój ciężar nakłada. “

                          K. Kozak “Fotografia umysłu”

Muzeum Historii Polski ogłosiło akcję #MojaPamiątka, skierowaną do osób, które ukończyły 60 rok życia. Akcja polegała na podzieleniu się wspomnieniami dotyczącymi swojej rodziny, regionu, historii Polski. Uczestnicy akcji nadesłalizdjęcia, utwory literackie, nagrania wspomnień, fragmenty pamiętników, wpisów na blogu. Z nadesłanych prac zostanie przygotowana wystawa.

logo dark mojapamiatka muzeum

          W akcji wziął udział również były dyrektor i długoletni nauczyciel naszej szkoły - Pan Kazimierz Kozak. Ze szkołą związany był w latach 1963 – 1991. Na emeryturze zajął się pisaniem wspomnień i relacji z przeżytych dni, nie tylko swoich ale także kolegów, sąsiadów, znajomych. Pan Kazimierz to pisarz regionalny – dba o historię swojej małej ojczyzny – rejestruje wydarzenia z miejsca urodzenia – przez co kultywuje patriotyzm i przekazuje pamięć następnym pokoleniom. Twórczość Pana Kazimierza składa się ze wspomnień zarejestrowanych pamięcią dziecka, młodzieńca, męża, ojca, wreszcie emeryta. Poznajemy  ludzi, zjawiska, obyczaje, tragiczną wojenną historię. Jest to świadectwo życia i działalności mieszkańców rodzinnej miejscowości autora - Róży oraz sąsiednich miejscowości, w których rozgrywały się często tragiczne wydarzenia, np. polana Kałużówka.

         Dorobek literacki Pana Kazimierza Kozaka to ponad 20 powieści m. in. o tematyce autobiograficznej, regionalnej i historycznej. Wśród stworzonych przez Pana Kazimierza Kozaka pozycji na szczególną uwagę zasługuje “Krótka historia Róży...”, w której autor przedstawił zarys wydarzeń z życia mieszkańców rodzinnej wsi; doświadczenia z własnego życia spisane w celu zachowania pamięci i lekcji dla przyszłych pokoleń.

Za udział w akcji #MojaPamiątka Pan Kazimierz Kozak otrzymał podziękowania od pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Dyrektora Muzeum Historii Polski pana Roberta Kostro.

Pan Premier M. Morawiecki pisze:

“ … to z indywidualnych losów składa się wielka historia Polski. Każdy z nas ma swoją osobistą lub rodzinną opowieść, która spotyka się z dziejami naszej wspólnoty. Ważne, czasem tragiczne wydarzenia, którymi naznaczony był XX wiek, nie dzieją się w oddzieleniu od losów jednostki. (…) Opowieść, którą zdecydował się Pan z nami podzielić, jest (…) nieocenioną inspiracją dla młodych ludzi. Pana wspomnienia wzbogaciły pamięć zbiorową Polaków i przyczyniły się do umocnienia narodowej wspólnoty. Zapewniam, że nie uronimy niczego z przekazanego nam bogactwa.”

        Cała społeczność ZSZ Nr 1 również składa Panu Kazimierzowi Kozakowi życzenia dalszych twórczych sukcesów.

Książka Kazimierza Kozaka i podziękowanie

 

Tekst: Anna Kopacz-Lasoń

 

#My_to_mamy

pracownia mobilna

Nasza baza dydaktyczna.

#Tego_uczymy

tego uczymy

Uczniowie tak ćwiczą swe umiejętności.