Wędrujemy „Szlakiem Partyzanckim”

Kształtowanie postaw patriotycznych jest bardzo istotnym elementem wychowania młodego człowieka. W związku z tym, dnia 25 września 2019 r. uczniowie klasy 2 D i 4 E wyruszyli tzw. „Szlakiem Partyzanckim”.

Początkowym punktem na mapie wędrówki było zwiedzenie Izby Pamięci w SP w Gumniskach oraz wysłuchanie krótkiej prelekcji dotyczącej historii walk na Kałużówce. Następnie młodzież przeszła kilkukilometrowy odcinek „Szlaku Partyzanckiego”, podziwiając przy okazji malownicze krajobrazy.

Punktem kulminacyjnym było zapalenie zniczy pod pomnikiem na Polanie Kałużówka i uczczenie poległych bohaterów minutą ciszy.

Po części oficjalnej, był czas na pieczenie kiełbasek przy ognisku a także wspólną zabawę. Grupa „Armia Krajowa”, „Husaria” oraz „Jednostka GROM” rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach: robienie opatrunku i transport chorego, bieg w masce wojskowej, znajomość ekwipunku żołnierza oraz stopni wojskowych czy też umiejętność orientacji w terenie.

,, Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja historii, możemy się dowiedzieć co działo się w czasie II wojny światowej na naszych terenach ‘’- tak wspominają tę wycieczkę uczniowie klasy 2D.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały: Anita Kos –Adamczak, Halina Nowak, Agnieszka Piękoś.

Opracowała: Agnieszka Piękoś