INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Wycieczka do firmy patronackiej Kronospan

 

Wycieczka do firmy patronackiej Kronospan
Wycieczka do firmy patronackiej Kronospan

W dniu 17 grudnia 2019 r. uczniowie klasy 2C brali udział w wycieczce do firmy patronackiej „Kronospan” w Pustkowie Osiedlu. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją firmy w sali konferencyjnej, które prowadził Pan Tomasz Tabor, dyrektor firmy Kronospan HPL Sp. z o. o. Pomieszczenie to prezentuje produkty firmowe z ostatnich kolekcji. Paleta wyrobów jest bardzo bogata, a sztuka designu nietuzinkowa i wyszukana. Poznaliśmy najbardziej nowatorskie projekty z różnych branż i zobaczyliśmy, jak sztuka designu wpływa na każdy aspekt naszego życia. Produkty firmy Kronospan znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach życia jako: laminaty płyt podłogowych, płyty elewacyjne czy meblowe itp. Te produkty powstają dzięki grafikom, którzy pracują nad nimi intensywnie.

Pan Robert Lech kierownik impregnacji i lakierowania zapoznał nas z tajnikami pracy, a następnie oprowadził uczniów po hali produkcyjnej. Tu rozpoczęliśmy od podłoża drukowego, jakim jest papier, który występuje tu w postaci zwojowej, czyli o długościach podawanych w km. Zobaczyliśmy proces impregnacji, dowiedzieliśmy się, że kierunek włókien w papierze nie jest obojętny. Włókna papieru powinny być równoległe do długości zwoju. W przeciwnym razie papier uległby zerwaniu. Proces impregnacji jest tu etapowy tak, aby gaz zgromadzony w papierze mógł swobodnie się ulotnić. Kolejnym etapem było drukowanie podłoża. Zwiedzaliśmy drukarkę od środka, jej wielkość jest imponująca jak i jej wydajność. Głowice drukujące zgrupowane są blokowo, jednocześnie pokrywają dużą powierzchnię a specjalny moduł odpowiada za ich koordynację. Dzięki temu drukarka drukuje obraz w bardzo dobrej jakości. Technologia drukowania natryskowego piezoelektrycznego to technologia wytwarzania kropel (ang. Piezo Ink Jet – PIJ) pozwala ona wyrzucić kroplę atramentu na skutek deformacji kryształu piezoelektrycznego umieszczonego w wypełnionej atramentem komorze za każdą dyszą. To odkształcenie jest używane do wytworzenia impulsu ciśnienia w komorze „atramentu”, co powoduje wyrzut kropli atramentu z dyszy w kierunku zadrukowanego podłoża. Po przyłożeniu napięcia materiał piezoelektryczny zmienia kształt lub rozmiar, co powoduje powstanie impulsu ciśnieniowego w cieczy, wypychając kroplę atramentu przez dyszę.

Pan kierownik zaprezentował nam sprzęt do pomiaru, jakości na wyświetlaczu w powiększeniu mogliśmy zobaczyć efekt nałożenia kropli atramentu na podłoże.

Ostatnim punktem wycieczki był powrót do sali konferencyjnej na poczęstunek. Za co ślicznie dziękujemy.

Opiekunami grupy byli pani Bernadetta Bieniasz-Erazmus i pan Marcin Słota.


Tekst: Bernadetta Bieniasz-Erazmus




WRÓĆ