UCZEŃ ,,MECHANIKA’’ KACPER POTYRAŁA I JEGO DRUŻYNA – NAJLEPSI PROGRAMIŚCI W POLSCE

Uczeń ,, Mechanika’’ i Jego drużyna najlepszymi programistami w Polsce

Niemal 3 tys. uczestników wzięło udział w HackYeah 2019, które odbyło się w dniach 14-15 września 2019 w w Nadarzynie koło Warszawy w centrum targowo-wystawienniczym Ptak Warsaw Expo.

Warszawska impreza to największy stacjonarny 24-godzinny maraton programistyczny (bez możliwości udziału online) w Europie i drugi po Arabii Saudyjskiej na świecie. Przede wszystkim jest to hackaton - wydarzenie skupiające kreatywne osoby, które rozwiązują globalne problemy za pomocą posiadanych narzędzi.

Rywalizacja odbywała się w trzech otwartych kategoriach konkursowych:

• komunikacja społeczna,
  • ekologia i ochrona środowiska
  • bezpieczeństwo człowieka w różnych aspektach.

Poza tym partnerzy i sponsorzy zaproponowali szereg konkretnych zadań dodatkowych, np.:

• nowe podejście do planowania podróży i rezerwacji lotów,
  • nowoczesne rozwiązania medialne i ułatwienie spersonalizowanego dostępu do informacji osobom niepełnosprawnym i wykluczonym technologicznie,
  • edukacyjna gra społecznościowa ściśle związana z kontekstem podróży pociągiem,
  • aplikacja mobilna dla menedżerów z weryfikacją biometryczną,
  • algorytm i implementacja regulacji położenia serwonapędów przy użyciu przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym,
  • aplikacja mobilna dająca wsparcie kierowcom w udzielaniu pierwszej pomocy, na przykład w przypadku kolizji i wypadków drogowych, itp.

HackYeah Hackathon z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem studentów, programistów, grafików komputerowych, ekspertów od cyberbezpieczeństwa, analityków danych oraz projektantów gier. Realizują oni zadania w wielu kategoriach otwartych oraz nad innowacyjnymi rozwiązaniami przedstawionych problemów.

Drużyna, której liderem był Uczeń Naszej Szkoły stworzyła aplikację w kategorii przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowoczesne rozwiązania medialne i ułatwienie spersonalizowanego dostępu do informacji osobom niepełnosprawnym i wykluczonym technologicznie. Należy nadmienić, że drużyna ta była najmłodszą drużyna na maratonie.

Celem tej kategorii był walidator dostępności aplikacji mobilnych, potwierdzający jej zgodność z WCAG 2.1, która wyznacza zasady jakie powinna zachować aplikacja dostępna dla osób niepełnosprawnych. Trudność tego zadania polegała na wykonaniu walidatora po raz pierwszy w Polsce w wersji mobilnej. Najprawdopodobniej jest to pierwszy program mobilny na świecie.

Głównym patronem projektu Gov Tech był Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów RP. Premier osobiście dołączył do obywatelskiej burzy mózgów i wspólnie z jej uczestnikami zastanawiał się jak stawić czoła największym wyzwaniom społecznym i środowiskowym.

Narzędzie informatyczne stworzone przez zespół naszego ucznia Kacpra Potyrałę zostało uznane przez jury za najlepsze i otrzymało główną nagrodę Ministerstwa Cyfryzacji w swojej kategorii. Kacper Potyrała jest obecnie uczniem trzeciej klasy technikum w zawodzie technik teleinformatyk. Od wielu lat z pasją interesuje się informatyką, a w szczególności programowaniem. Bierze udział w Hackathonach czyli w maratonach programowania. Kacper i jego koledzy podejmą współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.