Święto Patrona Szkoły 15-16 października 2019r. Nauczyciel wszystkich nauczycieli

Święto Patrona Szkoły 15-16 października 2019r.
Nauczyciel wszystkich nauczycieli

Przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II do nauczycieli wychowawców. Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu nieustannie realizował nauczanie wszystkich narodów. Poznanie tej nauki dla nas - nauczycieli, wychowawców, pragnących doskonalić swoje zawodowe umiejętności, jest podstawowym zadaniem. W 1979 roku na Wzgórzu Lecha Ojciec Święty w przemówieniu do młodzieży podkreślił, że swoją duchową formację zawdzięcza od początku polskiej kulturze, polskiej literaturze, muzyce, plastyce, tradycjom chrześcijańskim, polskim szkołom i uniwersytetom: „ Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania!... Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom! „

Czas otworzyć oczy, gdy rozpoczynamy realizację jakiegoś programu, a jeszcze lepiej włączyć się w ich tworzenie. Bo od programów rozpoczyna się cała edukacja narodu. Zwrócił na to uwagę Jan Paweł II w Krakowie, w 1997r. Pokazał wówczas Królową Jadwigę, która już 600 lat temu „ wiedziała, że tak siła państwa, jak siła Kościoła mają swoje źródło w starannej edukacji narodu”.

Szczególnie bogate w liczne przesłania było przemówienie Papieża w 1991r. we Wrocławiu. Nawoływał do tworzenia szkoły, która „ mocą swego posłannictwa ukształtuje władze umysłowe, rozwija zdolność wydawania prawidłowych sądów, wprowadza w dziedzictwo kultury wytworzonej przez przeszłe pokolenia, kształci zmysł wartości, przygotowuje do życia zawodowego, sprzyja dyspozycją do wzajemnego zrozumienia się, stwarzając przyjazne współżycie wśród wychowawców różniących się charakterem czy pochodzeniem”. Trudne to zadanie, ale podejmujemy je. Niezwykle dużo mógł każdy nauczyciel usłyszeć w Poznaniu. Tam Jan Paweł II szczególnie pozdrawiał młodzież, wychowawców, profesorów. Powiedział, że „ pierwszym i zasadniczym zadaniem kultury jest wychowanie człowieka. A w wychowaniu chodzi głównie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem - o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał – ażeby poprzez wszystko co ma, co posiada, umiał bardziej i pełni być człowiekiem to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale także i dla drugich”.

Wiele jeszcze innych przesłań do nauczycieli i wychowawców można znaleźć w słowach Jana Pawła II. Świadczą one o ogromnej trosce Papieża o polską szkołę, polską młodzież i jej nauczycieli.

W dzisiejszych czasach licznych zaniedbań i wypaczeń tak ważnej sfery życia, jaką jest wychowanie, głos Ojca Świętego do nauczycieli wychowawców - to kierunkowskaz i nadzieja dla polskiej szkoły.

Tekst: Ewa Reguła