Warsztaty technik światłowodowych dla informatyków i teleinformatyków

W dniu 3 grudnia 2019 przeprowadzone zostały w naszej szkole zajęcia warsztatowe z technik światłowodowych. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 1Fg, 2C, 3CD, 4D oraz nauczyciele: Bernadetta Bieniasz-Erazmus, Zdzisław Babiarz, Jacek Parys, Marcin Słota, Bogusław Stec. Warsztaty przeprowadził Pan Bogusław Pawłowski wraz z ekipą techników monterów z firmy CHEELOO. Zajęcia obejmowały zarówno część teoretyczną tj. budowa światłowodów, typy i rodzaje światłowodów, technologie i osprzęt światłowodowy, jak również część praktyczną, podczas której nasi uczniowie zapoznali się z techniką spawania światłowodów oraz montażu okablowania, osprzętu teleinformatycznego i konfiguracją sieci światłowodowych. W tej części (cieszyła się ona największym zainteresowaniem) uczniowie pod kierunkiem fachowców mogli samodzielnie przygotować światłowód do spawania, przeprowadzić proces łączenia kabli oraz ich testowania nowoczesnym reflektometrem optycznym. Uczniowie łatwo nawiązali kontakt ze szkolącymi i całe kilkugodzinne zajęcia odbywały się w miłej atmosferze.

Firma Cheeloo jest wiodącym na naszym lokalnym rynku providerem internetowym oferującym szeroki zakres usług związanych z internetem, telewizją i telefonią VoIP. Pan Bogusław Pawłowski w ramach rozpoczętej współpracy z naszą szkołą podarował szkole fragment linii światłowodowej zakończonej mufą oraz przełącznicą, dzięki której nie zapomnimy tego miłego spotkania tak szybko, jak również będziemy mogli już w przyszłości prowadzić zajęcia laboratoryjne (np. pomiar tłumienności światłowodu oraz jakości spawów). Dziękujemy jeszcze raz ofiarności firmie Cheeloo i liczymy na dalszą owocną współpracę. Strona internetowa firmy Cheeloo: http://cheeloo.net/

Tekst i zdjęcia z warsztatów: Jacek Parys.