Realistyczna historia śmierci i życia w spektaklu

Rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmannem zaowocowały powstaniem książki: „ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM”. Jakże mocno wpisuje się ona w pamięć o Jesieni 1939 roku, którą obchodzimy w każdej ze szkół.

Napaść Niemiec i Rosji na Polskę, upadek Warszawy, bitwa pod Kockiem, ruch oporu… a z drugiej strony eksterminacja narodu żydowskiego. Niewielu jest w kraju żyjących świadków tamtych dni.

MAREK EDELMANN był ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim, który opowiadał o tym jak można wymordować naród:„… nie ma żadnej bajki… ani snu… ani…fikcji. To po prostu zdarzyło się, choć trudno uwierzyć, w ludzkim świecie. Naszym świecie. …Jeszcze płaczą przez sen świadkowie, albo jak kamienie milczą…”

MAREK EDELMANN był też chirurgiem, który po zakończeniu II Wojny Światowej ratował życie ludziom: „…zawsze imponowało mi, jak ludzie z takim bagażem śmierci jak Edelmann potrafią być najgorętszymi orędownikami życia. To jest fenomen…”(Z wypowiedzi reżysera Marka Tercza)

Realistyczną historię śmierci i życia zawartą w książce „Zdążyć Przed Panem Bogiem” chcemy Wam przedstawić w naszym spektaklu pod tytułem „Żyd na Beczce”. „… to wszystko zdarzyło się w jakiejś makabrycznej bajce albo śnie..

Realistyczna historia śmierci i życia w spektaklu

28 listopada 2018 r. w naszej szkole klasy czwarte miały możliwość obejrzenia spektaklu „Żyd na beczce” wystawianego przez Kielecki Teatr Lektur. Sztuka oparta jest na reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” i przybliża uczniom tragiczną historię likwidacji getta warszawskiego. Inicjatywa kształcenia kulturalnego wpisuje się w program przygotowań do matury w naszej szkole. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem gry aktorskiej Lecha Sulimierskiego.

Wykonawcy: Lech Sulimierski
Barbara Jaskmanicka