Zapraszamy na odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać hrabiego Edwarda Raczyńskiego

Dnia 14.06.2019 r. mszą świętą o godz. 10.00 w kościele pw. Świętej Jadwigi w Dębicy poprzedzone zostaną uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać hrabiego Edwarda Raczyńskiego, Prezydenta RP i Dobroczyńcy dębickiego “Mechanika”, które odbędą się jutro, 14 czerwca w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy. To dzięki darowiźnie hrabiego na działce przy dzisiejszej ulicy Rzeszowskiej ofiarowanej szkole wzniesiony został “Mechanik”.

Dzięki zapisom hrabiego Raczyńskiego, ostatniego właściciela dóbr rodowych w Zawadzie i Dębicy w aktach notarialnych ziemia ofiarowana przez niego szkole na zawsze ma służyć potrzebom oświatowym społeczeństwa Dębicy i okolic. Dzięki hojności Raczyńskich w Dębicy w okresie przedwojennym zostało zrealizowanych bardzo wiele inicjatyw.

“Raczyńscy okazali swoje wsparcie nie tylko szkole, ale także wielu inicjatywom powstającym w Dębicy. Wspierali kościół Św. Jadwigi, ufundowali wieżę tego kościoła i przyczynili się do jego rozbudowy. Edmund Bojanowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek był wspierany finansowo przez Rogera Maurycego Raczyńskiego. Wszystkie posiadłości, które siostry zakonne mają w Dębicy otrzymały w darze między innymi od rodu Raczyńskich” – mówi Paweł Miłosz, nauczyciel ZSZ nr 1, współorganizator uroczystości.

Fundatorami tablicy upamiętniającej hrabiego Raczyńskiego, która jutro zostanie odsłonięta w ZSZ nr 1 w Dębicy są przyjaciele dębickiego “Mechanika”, przedsiębiorcy na co dzień wspierający szkołę w zakresie poszerzania jej oferty edukacyjnej: Marian Dybowski – prezes firmy Tabor, Adam Kostyra – prezes firmy Fryz oraz Janusz Urbanik – prezes firmy Ventor.

Po zaplanowanym na godzinę 11.30 odsłonięciu tablicy na terenie szkoły odbędzie się krótka sesja popularnonaukowa na temat roli i znaczenia rodu Raczyńskich dla powiatu dębickiego. Gośćmi uroczystości będą przedstawiciele Fundacji Rodziny Raczyńskich z Poznania: Mikołaj Pietraszak-Dmowski i Natalia Gasperowicz, którzy w imieniu Fundacji zarządzają majątkiem rodowym Raczyńskich w Rogalinie. Majątek ten obejmuje blisko 600 hektarów gruntów na których hodowanych jest ponad 1100 sztuk owiec.

Fundacja im. Raczyńskich działa przy Muzeum Narodowym w Poznaniu., a jej prezesem jest zawsze dyrektor Państwowego Muzeum Narodowego w Poznaniu. W skład zarządu Fundacji wchodzą przedstawiciele rodziny rozproszeni po całej Europie. Hrabia Edward Raczyński przekazał Fundacji ogromny majątek w postaci obrazów i dzieł sztuki. Katalogowa wartość eksponatów wynosi około 1 miliarda złotych, natomiast wartość rynkowa tych zbiorów szacowana jest nawet na około 5 miliardów złotych.

Na uroczystości odsłonięcia tablicy do dębickiego “Mechanika” zapraszają Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Uczniowie, Rada Rodziców i Rada Patronacka Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy.

Tekst: Ziemia Dębicka – Dębicki Portal Informacyjny