POWIATOWY KONKURS POLSKIEJ LITERATURY PATRIOTYCZNEJ

29 października 2018 roku w Domu Kultury „Kosmos” w Dębicy odbyła się 3 edycja Konkursu Polskiej Literatury Patriotycznej . Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oceniani byli przez jury w składzie : Mariola Łabno-Flaumenhaft, Maciej Małozięć, Jan Borek.

Naszą szkołę reprezentował FILIP CISZEK z klasy III C. Wygłosił fragment prozy „Dzieci z Pahiatua” . To wzruszająca historia ponad 700 polskich dzieci, które tułały się ze Związku Sowieckiego przez Iran do Nowej Zelandii. Trafiły do dalekiego, nieznanego kraju, ale doświadczyły niezwykłej serdeczności. Dla wielu z nich był to początek nowego życia, z dala od ojczyzny, rządzonej przez komunistów. Nazywana „Małą Polską” Pahiatua to nowozelandzka miejscowość, w której w czasie II wojny światowej funkcjonował obóz dla polskich dzieci i ich opiekunów, przybyłych tam 31 października 1944 r. na pokładzie amerykańskiego transportowca „General Randall”. To była podróż nadziei, podróż kończąca kilkuletnie cierpienia. Organizatorzy złożyli podziękowania wszystkim uczestnikom, instruktorom i opiekunom artystycznym oraz fundatorom nagród za przygotowanie spotkania i jego sprawny przebieg. Filipowi gratulujemy udanego występu.

Serdecznie gratulujemy!

POWIATOWY KONKURS POLSKIEJ LITERATURY PATRIOTYCZNEJ