Odległe pokolenia, ale wspólne wartości !

7 marca 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr1 im. Jana Pawła II gościł Maciej Małozięć zastępca burmistrza miasta Dębica (absolwent naszej szkoły). Wygłosił wykład poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Mówił o ludziach niezłomnych, przybliżył historię takich bohaterów jak Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński „Pług”, Adam Lazarowicz „Klamra”, Ludwik Marszałek „Zbroja”. Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są żołnierze tworzący powojenną konspirację, byli najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy komunistycznej. Marzenia o wolnej Ojczyźnie zostały przerwane strzałem w tył głowy. Na krótko przed straceniem Łukasz Ciepliński pisał do trzyletniego syna Andrzeja: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany, jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj, mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogo-sławię i Królowej Polski oddaję”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej i jest obchodzony od 2011r. w rocznicę stracenia w 1951 r. przez bezpiekę siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel. Przez wiele lat żołnierze podziemia niepodległościowego byli zapomniani.

W spotkaniu uczestniczyli: wicedyrektor Wiesław Przybysz, nauczyciele, katecheci oraz uczniowie z klasy 1A, 4B, 4C, 4F.

Tekst : Jolanta Muter
Zdjęcia Joanna Wiącek