Habemus Papam. 101. spotkanie w Izbie Patrona

Habemus Papam.
101 spotkanie w Izbie Patrona

16 października 2018 r. obchodziliśmy 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. W tym uroczystym dniu uczniowie klasy 1C i 2A wraz z panią Jolantą Muter odwiedzili Izbę Patrona(serce szkoły).

Mottem spotkania były słowa kardynała Pericle Felici: „ Nnuntio vobis gaudium magnum - Habemus Papam – Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum (Zwiastuję wam radość wielką, mamy papieża, Najczcigodniejszego i Najprzewielebniejszego Pana). Dominum Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla qui sibi nomen imposuit Ioannis Pauli /Secundi/ (Pan Karol, Świętego Rzymskiego Kościoła kardynał Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II)”.

Papież cudzoziemiec i to w dodatku z Polski, zza żelaznej kurtyny, komunistycznego kraju.

„A cóż mam powiedzieć o sobie ja, któremu po trzydziestotrzydniowym pontyfikacie Jana Pawła I wypadło z niezbadanych wyroków Bożej Opatrzności przejąć po nim dziedzictwo i sukcesję apostolską na Stolicy Świętego Piotra w dniu 16 października 1978 roku ? Cóż mam powiedzieć ja, pierwszy po 455 latach papież wezwany na Stolicę Rzymską spoza Włoch ?Cóż mam powiedzieć ja, Jan Paweł II, pierwszy w dziejach Kościoła i Ojczyzny papież Polak, papież Słowianin. Cóż powiedzieć ? Wszystko, co bym mógł powiedzieć, będzie blade w stosunku do tego, co czuje w tej chwili moje serce. A także w stosunku do tego, co czują wasze serca. Więc oszczędźmy słów. Niech pozostanie tylko wielkie milczenie przed Bogiem, które jest samo modlitwą. Nie lękajcie się ! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”

„Drogi Papieżu”- napisała zaraz po konklawe do Jana Pawła II uczennica jednej z włoskich szkół podstawowych: „Jestem zadowolona z Ciebie. Jesteś naprawdę fajny. Wszystkiego najlepszego nowemu papieżowi Janowi Pawłowi II” - Laura.

Dzień 16 października został ustanowiony świętem przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku, jak uznano w uchwale - w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory.

Tekst: Jolanta Muter