IX WARSZTATY EDUKACYJNE Z ZAKRESU KULTURY BEZPIECZEŃSTWA „JESTEŚMY MŁODZI, PRACUJEMY LEGALNIE I BEZPIECZNIE”

„JESTEŚMY MŁODZI, PRACUJEMY LEGALNIE I BEZPIECZNIE”

W dniu 28 marca 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II odbyły się po raz kolejny Warsztaty Edukacyjne organizowane wspólnie z Okręgową Inspekcją Pracy w Rzeszowie. Honorowy patronat nad warsztatami objął Pan Piotr Chęciek Starosta Powiatu Dębickiego. Gościli na naszych Warsztatach Pani Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy, Pani Krystyna Domaradzka- Dyrektor Oddziału ZUS w Jaśle, Pan Krzysztof Madejczyk - Kierownik Inspektoratu ZUS w Dębicy. Celem warsztatów jest podniesienie wiedzy z zakresu prawa pracy, w szczególności znaczenia legalnego zatrudnienia, popularyzacja wzorców kulturowych bezpieczeństwa i higieny pracy. W warsztatach wzięła udział młodzież, ze szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych powiatu dębickiego. Byli to uczniowie: Zespołu Szkół Nr 4 im. M. Kopernika w Dębicy, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku, Zespołu Szkół Nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy, Zespół Szkół w Jodłowej i uczniowie naszej szkoły z nauczycielami.

„JESTEŚMY MŁODZI, PRACUJEMY LEGALNIE I BEZPIECZNIE”

Po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Bożenę Zielińską uczniowie wysłuchali trzech scenek odgrywanych przez uczniów naszej szkoły dotyczących różnych sytuacji związanych z przyjęciem do pracy, rozmów kwalifikacyjnych. Komentowali je Pani Barbara Czarnek i Pan Marek Gołaś z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie przybliżając zagadnienia prawa pracy dotyczące zatrudnienia. Następnie Pani Agnieszka Wójcik z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Dębicy. Omówiła zagadnienia dotyczące ubezpieczeń społecznych pracowników, osób prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i Unii Europejskiej. Dobre praktyki w zakresie bhp stosowane w firmie PDM S.A. w Dębicy zaprezentowały Panie Iwona Bek i Małgorzata Popera.

„JESTEŚMY MŁODZI, PRACUJEMY LEGALNIE I BEZPIECZNIE”

Innowacje w BHP zaprezentowali uczniowie naszej szkoły pod opieką Pana Pawła Jarosza na przykładzie czterech robotów z klocków lego pracujących jako manipulatory. Chłopcy z technikum i zasadniczej szkoły zawodowej zaprezentowali kolekcję ubrań roboczych i środki ochrony indywidualnej dla ośmiu wybranych zawodów. Ubrania i środki ochrony udostępnił Pan Tomasz Lech „BHP SERWIS” w Dębicy.

„JESTEŚMY MŁODZI, PRACUJEMY LEGALNIE I BEZPIECZNIE”

Uczennice Dębickiej Szkoły Mody zaprezentowały kolekcję sukien nagrodzonych na ogólnopolskich konkursach mody w 2018 r. zaprojektowane i wykonane przez nie pod kierunkiem Pani Lucyny Zagórskiej Miłym akcentem był występ zespołu muzycznego naszej szkoły.

tekst: Małgorzata Bokota – prowadząca i koordynator Warsztatów Edukacyjnych