To już XI Akademia Gimnazjalna

Jak co roku podwoje szkoły zostają otwarte dla młodzieży gimnazjum oraz szkoły podstawowej gdzie mogą zapoznać się z ofertą edukacyjną i kierunkami kształcenia w „Mechaniku”.

Jedenasty raz przygotowano „Dzień otwarty” przeprowadzany w dość niekonwencjonalny sposób. Zwiedzający, chętni poznać naszą szkołę „od podszewki” zawitali do nas 21 marca br. Konwencja i sposób reklamy szkoły jest ewenementem.

W tym roku na Akademię Gimnazjalną zakwalifikowało się 6 szkół: PublicznaSzkoła Podstawowa Nr 2 Nr 9 i Nr 11w Dębicy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrkowie, w Nagawczynie oraz Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie Osiedlu.

To już XI Akademia Gimnazjalna

Oto konkurencje, w których uczestniczyli uczniowie:

„Zostań konstruktorem –ZABAWA MUROWANA ” to konkurencja w której z powierzonych planów oraz zestawów cegieł zaprawy i innych niezbędnych narzędzi potrzebnych do murowania należało wybudować konstrukcję murową. Powstały budowle w skali mini. Nasze cegiełki były dużo mniejsze od tradycyjnych a i tak murowanie nie należało do najłatwiejszych . Młodzież miała dużo frajdy i dobrej zabawy.

„Ornament sukni wieczorowej’’ to konkurencja która pozwalała gimnazjalistom – projektantom ręcznie wykonać na manekinach oryginalne piękne kreacje. Stworzyli oni fantazyjne, pomysłowe, oryginalne dzieła.

Konkurs z zakresu techniki mechatronicznej „Układanie elementów manipulatorem na czas” pozwolił młodzieży na sprawdzenie swej precyzji, zręczności i opanowania.

„Wykonanie plastycznego obrazu- MECHANIK W PERSPEKTYWIE” to konkurencja malowania na sztalugach, w której używając farb strukturalnych, plastikowych szpatułek, gąbek, szczotek i innych dziwnych narzędzi należało stworzyć obraz. Pojawiały się przestrzenne dzieła w wymiarze 3D. Powstały interesujące improwizacje malarskie.

„Zaprojektowanie i wykonanie kart wielkanocnych” to konkurencja cyfrowych procesów graficznych. Młodzi artyści tworzyli unikatowe karty stosując metodę scrapbookingu. Ich nietuzinkowe podejście do projektowania pozwoliło nam oglądać piękne, unikatowe prace.

Konkurs z zakresu techniki mechaniki „Montaż prostych konstrukcji” pozwolił młodzieży na sprawdzenie swej precyzji i sprawności w składaniu przestrzennego modelu samolotu.

„Sprawnościowy tor przeszkód” to konkurencja wymagająca gibkości, szybkości oraz ogólnej sprawności. Młodzież, rywalizując z rówieśnikami innych szkół mogła sprawdzić swą kondycję. Organizatorzy przygotowali tor przeszkód, który każdy z uczestników pokonał indywidualnie, a najkrótszy czas gwarantował wygraną. Emocje były olbrzymie, świetna atmosfera i zacięta rywalizacja.

To już XI Akademia Gimnazjalna

Uczestnicy Akademii mogli się posilić na stoisku zagrody staropolskiej. Czekał na nich przepyszny chleb ze smalcem, skwarkami i kiszonym ogórkiem. Mniam, palce lizać.

Jak co roku mieliśmy okazję wsłuchać pięknych utworów w aranżacji Zespołu Muzycznego „Mechanika”. I tym razem młodzież nie zawiodła, zaprezentowali słuchaczom sporo dobrej muzyki.

Po zakończeniu artystycznej części spotkania oraz wszystkich konkurencji nadszedł czas najbardziej wyczekiwany przez gimnazjalistów, czyli podsumowanie wyników i wyłonienie zwycięzców. W Klasyfikacji generalnej wygrały szkoły
- I miejsce –Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 9 im. Dębickich Saperów w Dębicy
- II miejsce – Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie Osiedlu
- III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Nagawczynie

Wręczono wspaniałe nagrody indywidualne i dla szkół.

Gratulujemy Zwycięzcom!

XI Gimnazjada nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie firm:
Ventor sp. z o.o.
TABOR
Drukarnia Milenium
DARCO Sp. z o.o.
KRONOSPAN HPL
LERG S.A.
PEX- POOL Sp. J.
PIEKARNIA A. Ciszek
Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSZ Nr 1„SZANSA”
oraz Dyrekcja ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy.

Serdeczne dziękujemy Sponsorom oraz wszystkim gościom, uczestnikom i osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Żegnamy się mając nadzieję na przyszłoroczne spotkanie! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Opracowała: Małgorzata Susz