VIII Warsztaty Edukacyjne z zakresu kultury bezpieczeństwa

W dniu 28 lutego 2018 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr1 im. Jana Pawła II odbyły się po raz kolejny „ VIII Warsztaty Edukacyjne” z zakresu kultury bezpieczeństwa „Pracuj legalnie i bezpiecznie” organizowane wspólnie z Okręgową Inspekcją Pracy w Rzeszowie.

Honorowy patronat nad warsztatami objął Pan Andrzej Reguła Starosta Powiatu Dębickiego.

Gościli na naszych Warsztatach Pani Katarzyna Rokosz – Dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy, Pani Barbara Kiełt- Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie, Pan Krzysztof Madejczyk - Kierownik Inspektoratu ZUS w Dębicy.

Celem warsztatów jest zapewnienie młodzieży bezpiecznego i zdrowego startu w życiu zawodowym, przygotowanie młodych ludzi w zakresie bhp do pracy zawodowej, podniesienie wiedzy z zakresu prawa pracy, w szczególności znaczenia legalnego zatrudnienia, popularyzacja wzorców kulturowych bezpieczeństwa i higieny pracy. W warsztatach wzięła udział młodzież, ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego. Byli to uczniowie: II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy, Zespołu Szkół Nr4 im. M. Kopernika w Dębicy, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka w Dębicy, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku, Zespołu Szkół Nr2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy, uczniowie dębickich gimnazjów oraz uczniowie naszej szkoły z nauczycielami. Po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Bożenę Zielińską uczniowie wysłuchali trzech scenek odgrywanych przez uczniów naszej szkoły dotyczących różnych sytuacji związanych z przyjęciem do pracy, rozmów kwalifikacyjnych. Komentowali je Pani Barbara Czarnek i Pan Marek Gołaś z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie przybliżając zagadnienia prawa pracy dotyczące zatrudnienia.

Następnie uczniowie zadali serię pytań dotyczących ubezpieczeń społecznych pracowników, osób prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i Unii Europejskiej. Wyczerpujących odpowiedzi udzielili Pan Krzysztof Madejczyk i Pani Agnieszka Wójcik z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Dębicy.

Dobre praktyki w zakresie bhp stosowane w firmie Ventor zaprezentował Pan Marcin Bąk. Innowacje w BHP zaprezentowali uczniowie naszej szkoły pod opieką Pana Pawła Jarosza na przykładzie czterech robotów z klocków lego pracujących jako manipulatory. Chłopcy z technikum zaprezentowali kolekcję ubrań roboczych i środki ochrony indywidualnej dla ośmiu wybranych zawodów. Ubrania i środki ochrony udostępnił Pan Tomasz Lech „BHP SERWIS” w Dębicy.

Uczennice Dębickiej Szkoły Mody zaprezentowały kolekcję sukien wieczorowych zaprojektowane i wykonane przez nie pod kierunkiem Pani Haliny Brzeskiej. Kolekcje bardzo wszystkim spodobały się.

Miłym akcentem był występ zespołu muzycznego naszej szkoły.

Prowadzącą i koordynatorem VIII Warsztatów Edukacyjnych „Pracuj legalnie i bezpiecznie” była Pani Małgorzata Bokota nauczyciel i st. specjalista ds. BHP w szkole.

TEKST: Małgorzata Bokota
ZDJĘCIA: Katarzyna Madej