„Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!” Jan Paweł II 99 spotkanie ze św. Janem Pawłem II
99 spotkanie ze św. Janem Pawłem II

99 spotkanie ze św. Janem Pawłem II

Dnia 12.03. 2018 roku w Izbie Patrona odbyło się 99 spotkanie ze św. Janem Pawłem II. W spotkaniu uczestniczyli wicedyrektor Wiesław Przybysz, Anita Kos Adamczak, Anna Zięba, Jolanta Muter, Stanisław Drapała oraz emerytowany nauczyciel geografii Jerzy Kula. Była to kontynuacja tematów z historii szkoły w związku z przypadającym 80-leciem Zespołu Szkół Zawodowych Nr1 i 12-leciem nadania szkole imienia Jana Pawła II. Pierwsza część spotkanie oparta na podstawie tekstów z „Kroniki szkoły” Piotra Bosia, obejmowała informację o działalności Szkoły Mechanicznej w okresie okupacji niemieckiej, której wtedy nadano nazwę 3-letniej Publicznej Szkoły Rzemieślniczej dla Przemysłu Metalowego w Dębicy. Poznaliśmy lepiej ówczesnego dyrektora szkoły Leona Grabowieckiego. Serdecznie dziękujemy Panu Stanisławowi Drapale za przygotowanie kolejnej prezentacji. Ważnym wydarzeniem w historii naszej szkoły była uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II. „Do tego wydarzenia społeczność naszej szkoły przygotowywała się od kwietnia 2005 roku. Kulminacyjnym punktem były uroczystości, które odbyły się 6 kwietnia 2006r. Podczas Mszy Św.w kościele pw. Miłosierdzia Bożego poświęcono sztandar szkoły oraz odbyło się ślubowanie młodzieży. W dalszej części uroczystości, w budynku szkoły odsłonięto tablicę pamiątkową, popiersie Jana Pawła II, otwarto Izbę Pamięci Patrona Szkoły oraz wręczono pamiątkowe medale osobom zasłużonym dla szkoły. Nasza szkoła znalazła się w zaszczytnym gronie Rodzin Szkół im. Jana Pawła II. Tradycją naszej szkoły stało się uczestnictwo w: Pielgrzymkach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę, Diecezjalnych Spotkaniach Szkół im. Jana Pawła II, Ogólnopolskich Zjazdach Szkół im. Jana Pawła II, Szkolnych Pielgrzymkach do Grobu Sługi Bożego Jana Pawła II w Watykanie. Wiele wydarzeń w życiu naszej szkoły związanych jest z działalnością i nauką Jana Pawła II, np. comiesięczne spotkania młodzieży w Izbie Patrona, Szkolne Konkursy Wiedzy o Janie Pawle II oraz uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły”. „MONOGRAFIA DĘBICKIEGO MECHANIKA” W 2018 z Pielgrzymką do Grobu św. Jana Pawła II w Watykanie w pojedzie Michał Skwira, zwycięzca X Edycji Szkolnego Konkursu Wiedzy o Świętym Janie Pawle II.

Spotkanie w Izbie Patrona zakończyło się refleksją Jerzego Kuli skierowaną do młodzieży klas: 1A, 1D i 3B oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Spotkanie wpisuje się w przygotowanie do jubileuszu 80- lecia szkoły.

Tekst: Jolanta Muter