INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


DNI OTWARTE SZKOŁY i X AKADEMIA GIMNAZJALNA
DNI OTWARTE SZKOŁY i X AKADEMIA GIMNAZJALNA
DNI OTWARTE SZKOŁY i X AKADEMIA GIMNAZJALNA
To już X Akademia Gimnazjalna

Tym razem nasze spotkanie z gimnazjalistami odbyło w okresie gdy za oknami królowała zimowa aura. W poprzednich latach kwitnące kasztany towarzyszyły zmaganiom uczniów, którzy w naszej szkole mają możliwość sprawdzić swą wiedzę techniczną.

Jak co roku podwoje szkoły zostają otwarte dla młodzieży w wieku gimnazjalnym gdzie mogą zapoznać się z ofertą edukacyjną i kierunkami kształcenia w „Mechaniku”.

Dziesiąty raz przygotowano „Dzień otwarty” przeprowadzany w dość niekonwencjonalny sposób. Odwiedziły nas prawie wszystkie gimnazja z powiatu. Tłumy zwiedzających, chętnych poznać naszą szkołę od podszewki zawitały 21 marca br. Konwencja i sposób reklamy szkoły jest ewenementem.

Należy przypomnieć iż na Akademię Gimnazjalną – pod nazwą „TECHNIKI DAWNE I NIEDAWNE” zapraszani są zacni goście – włodarze miasta, przedstawiciele oświaty oraz firm sponsorujących. Przy takim audytorium młodzież gimnazjalna konkuruje miedzy sobą o cenne nagrody.

W tym roku na Akademię Gimnazjalną zakwalifikowało się 10 gimnazjów: Miejskie Gimnazjum Nr1, Nr2, Nr3, Nr4 oraz Gimnazja z Dobrkowa, Nagawczyny, Pustkowa Osiedla, Pustyni, Brzeźnicy i Straszęcina.

Oto konkurencje, w których uczestniczyli uczniowie:

„Mechanik w mojej wyobraźni” to konkurencja, której celem było przedstawienie obiektu szkolnego na dwu fotografiach. Budynek w rzeczywistym ujęciu, oraz fotografia po obróbce graficznej przedstawiająca artystyczną wizję budynku szkolnego. Mogliśmy podziwiać wyobraźnię młodzieży oraz twórcze podejście do tematu, np. fasadę budynku z ciekawą polichromią, czy współczesnym młodzieżowym graffiti. Prace były estetycznie wykonane, obróbka graficzna na wysokim poziomie.

„Zostań architektem - budowniczym ” to konkurencja w której z powierzonych planów oraz zestawów cegieł zaprawy i innych niezbędnych narzędzi potrzebnych do murowania należało wybudować konstrukcję murową. Powstały budowle w skali mini. Nasze cegiełki były dużo mniejsze od tradycyjnych a i tak murowanie nie należało do najłatwiejszych . Młodzież miała dużo frajdy i dobrej zabawy.

„Energetyka odnawialna” ekologiczne współzawodnictwo. Konkurencja polegała na montażu generatora wiatrowego. Wykorzystując jedynie: plastikową butelkę napełnioną wodą, parę śrubek, diodę, kilka przewodów, silniczek, wirnik, koło zębate i mały śrubokręt, należało wszystko zmontować tak , aby powstały małe elektrownie. Wszystkie działały bez zarzutu.

„Zaprojektowaniu sukni awangardowej’’ to konkurencja która pozwalała gimnazjalistom – projektantom ręcznie wykonać na manekinach oryginalne piękne kreacje. Stworzyli oni fantazyjne, pomysłowe, oryginalne dzieła.

Konkurs z zakresu techniki mechatronicznej „Układanie elementów manipulatorem na czas” pozwolił młodzieży na sprawdzenie swej precyzji, zręczności i opanowania.

„Bukiet kwiatów w wazonie” to konkurencja malowania na sztalugach, w której używając farb strukturalnych, plastikowych szpatułek, gąbek, szczotek i innych dziwnych narzędzi należało stworzyć obraz. Pojawiały się przestrzenne dzieła w wymiarze 3D. Powstały interesujące improwizacje malarskie.

„Artystyczne projektowanie kart okolicznościowych” to konkurencja cyfrowych procesów graficznych. Młodzi artyści tworzyli unikatowe karty korzystając z powierzonych materiałów Ich nietuzinkowe podejście do projektowania pozwoliło nam oglądać piękne, unikatowe prace.

„Sprawnościowy tor przeszkód” to konkurencja wymagająca gibkości, szybkości oraz ogólnej sprawności. Młodzież, rywalizując z rówieśnikami innych szkół mogła sprawdzić swą kondycję. Organizatorzy przygotowali tor przeszkód, który każdy z uczestników pokonał indywidualnie, a najkrótszy czas gwarantował wygraną. Emocje były olbrzymie, świetna atmosfera i zacięta rywalizacja.

Uczestnicy Akademii mogli się posilić na stoisku zagrody staropolskiej. Czekały na nich przepyszne kołduny z mięsem, pierogi ruskie i chleb ze smalcem, skwarkami i kiszonym ogórkiem. Mniam, palce lizać.

Jak co roku mieliśmy okazję wsłuchać pięknych utworów w aranżacji Zespołu Muzycznego „Mechanika”. I tym razem chłopaki nie zawiedli, zaprezentowali słuchaczom sporo dobrej muzyki.

Uczennice „Szkoły Mody” klas technikum technologii odzieży – uświetniły uroczystość dwoma swoimi pokazami. Nasze dziewczęta świetnie projektują, szyją i równie pięknie prezentują się na wybiegu. Co roku możemy oglądać ich prace ale tym razem na pokazie pojawili się oprócz oczywiście uczennic, nasi przystojni uczniowie jako modele. Miło było na nich popatrzeć.

Po zakończeniu artystycznej części spotkania oraz wszystkich konkurencji nadszedł czas najbardziej wyczekiwany przez gimnazjalistów, czyli podsumowanie wyników i wyłonienie zwycięzców. Wręczono wspaniałe nagrody. W Klasyfikacji generalnej wygrały szkoły
- I miejsce –Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrkowie
- II miejsce – Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie Osiedlu
- III miejsce – Miejskie Gimnazjum nr 1 Dębicy

Gratulujemy Zwycięzcom!

X Gimnazjada nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie firm:

Ventor sp. z o.o.,
TABOR,
Fundacja Śnieżki „Twoja Szansa”,
Drukarnia Milenium,
PROGRAFIX Sp. z o.o.,
PHU MATEO,
PIEKARNIA A. Ciszek,
Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSZ Nr 1„SZANSA”
oraz
Dyrekcja ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy.

Serdeczne dziękujemy Sponsorom oraz wszystkim gościom, uczestnikom i osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

Żegnamy się mając nadzieję na przyszłoroczne spotkanie!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

DNI OTWARTE SZKOŁY i X AKADEMIA GIMNAZJALNA


DNI OTWARTE SZKOŁY i X AKADEMIA GIMNAZJALNA


DNI OTWARTE SZKOŁY i X AKADEMIA GIMNAZJALNA



Tekst: Marta Domarska Zdjęcia: Katarzyna Madej, Stanisław Drapała, Katarzyna Kutrzuba

Galeria


Galeria





WRÓĆ