Nasza wizyta w firmie Prografix sp. z o.o. „Druk daje wiele powodów do satysfakcji”

Nasza wizyta w firmie Prografix sp. z o.o.
„Druk daje wiele powodów do satysfakcji”

W środę 15 lutego 2017 roku młodzież z klasy 1D technik cyfrowych procesów graficznych udała się na wycieczkę do drukarni Prografix sp. z o.o. przy ul. Drogowców 16 w Dębicy. Celem wycieczki było zapoznanie się z etapami procesu drukowania. Młodzież zwiedziła pomieszczenia drukarni, obejrzała maszyny wykorzystywane do drukowania np.: opakowań, reklam, książek, ulotek informacyjnych.

Młodzież po raz pierwszy mogła zobaczyć profesjonalne maszyny poligraficzne. Wielkość urządzeń drukarskich oraz hali fabrycznej wzbudziła u naszych uczniów wielki podziw i zdziwienie. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści Pana Jarosława Mroza, który pokazał nam drogę, jaką musi pokonać biała, pusta kartka, aby zamienić się w kolorową publikację. Młodzież bacznie obserwowała proces drukowania grafiki, tekstu, rozcinania papieru oraz składania i sortowania. Widziała proces utrząsania papieru w specjalnej maszynie utrząsarce, a następnie cięcia papieru na gilotynie. Uczniowie zobaczyli proces wodnego drukowania offsetowego. Naocznie przekonali się że druk offsetowy to metoda pośredniego nanoszenia obrazu.Młodzież miała możliwość poznania maszyn drukarskich jednokolorowych i wielokolorowych, oglądali proces drukowania na jednym zespole drukującym w kolorze czarnym, a także na czterech zespołach drukujących kolorami CMYK. Pan drukarz zapoznał grupę młodzież z stanowiskiem do kontroli wydruku. Dział druku offsetowego wyposażony w maszyny offsetowe renomowanego producenta Heidelberg stanowiącego światową czołówkę, to linia drukującą na najwyższym poziomie. Wielozespołowe maszyny offsetowe z wieżami lakierującymi sprostają wymaganiom wszystkim klientom. Wydruki są bardzo dokładne, elegancko wydane i uszlachetnione.

Nasza obecność w drukarni zbiegła się z wizytą fachowców autoryzowanej firmy na skalę światową, którzy dokonywali standaryzacji maszyn offsetowych. Pod okiem specjalistów do spraw pomiaru barwy,nasi uczniowie mieli możliwość wykonania badania próbnych wydruków z maszyn offsetowych. Poznali także nowe urządzenie do pomiaru barwy spektrofotometr.

We wnętrzu hali obserwowaliśmy urządzenie sztancujące. Poznaliśmy tajniki i technikę wykonywania wszelkich wycinań w papierze. Po złożeniu odpowiednio papieru efektem są wszelkie opakowania, teczki, ozdoby, różnorakie np. modele samolotów, kunsztowne wyroby papiernicze, itp.

film

Obserwowaliśmy agregaty falcujące w firmie Prografix, których jest kilkanaście, a każdy z nich realizuje inne funkcje specjalne np. mailing. Dużą ich część stanowią maszyny zintegrowane z urządzeniami pakującymi, kopertującymi i napełniającymi.

Taka falcerka zainstalowana w firmie Prografix to specjalistyczna złamywarka przeznaczona do wykonywania materiałów reklamowych rozsyłanych pocztą (tzw. mailingów). Jej podstawowe zadania to złamywanie, klejenie i perforacja kopert, różnego typu złożonych druków personalizowanych, książeczek 8, 12 i 16-stronicowych - również z możliwością ich rozcinania na 2 użytki - losów z ich późniejszym zaklejaniem, perforacją boczną itp.

Park maszynowy firmy Prografix, jest bardzo bogaty. Na stanie znajdują się urządzenia tylko renomowanych producentów branży poligraficznej.

Dział druku cyfrowego to system produkcyjny umożliwiający korzystanie z najlepszych dostępnych technologii i unikatowych rozwiązań na rynku. Sprawdziliśmy jak w szybki sposób zamówić przez sieć Internet kartkę pocztową ze swoją grafiką.

W przygotowalni CTP Pani zaznajomiła nas z możliwościami programu do impozycji. Efektem było naświetlenie płyty formy drukowej. Taką formę poddano kąpieli w specjalnym urządzeniu wywoływarce. Forma drukowa, po sprawdzeniu, miała trafić na drukarnię. Każdy klient drukarni ma możliwość skorzystania z usług profesjonalnego studia graficznego, gdzie nad kompozycjami publikacji czuwa zespół wprawionych grafików. W pracowni DTPdba się o właściwą oprawę tekstową i graficzną prac. Młodzież z zaciekawieniem słuchała prelekcji na temat tego, jaką drogę realizacji pokonuje zamówienie. Graficy podzielili się swoimi doświadczeniami; czego się wystrzegać w projektach, na jakie parametry zawracać szczególną uwagę, w jaki sposób ożywić barwy obrazu, jakie techniki druku zastosować oraz jakie procesy wykończeniowe podnoszą walory gotowego produktu publikacji.

Podczas zwiedzania naszymi przewodnikami byli pracownicy – specjaliści z poszczególnych działów: Prepress, Press i Postpress.

Celem wycieczki było zwiedzanie drukarni oraz zapoznanie uczniów z technologią poligraficzną. Podczas zwiedzania uczniowie poznali całą strukturę organizacyjną drukarni począwszy od złożenia zamówienia po odbiór gotowych produktów.

Na koniec wycieczki czekała nas miła niespodzianka. Każdy uczeń na pamiątkę wizyty w drukarni otrzymał drobny upominek. Szkoła zyskała nowe pomoce dydaktyczne do przedmiotów zawodowych, które będą cenne podczas nauczania. Opiekę nad młodzieżą sprawowały Pani Małgorzata Wielgosz i Pani Bernadetta Bieniasz- Erazmus. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni z bagażem nowej wiedzy i doświadczeń oraz upominkami.

Tekst: Bernadetta Bieniasz-Erazmus
Zdjęcia: Magdalena Szęszoł