INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Wycieczka przedmiotowo-turystyczna: 1–2 październik 2015

 

Logo
Wycieczka przedmiotowo-turystyczna: 1–2 październik 2015

„Rajd, rajd, bieszczadzki rajd, czy to w słońce, czy to w deszcz, idziesz z nami przyjacielu, bo sam chcesz.”

„Jedzie bieszczadzka ciuchcia, sypie, strzela iskrami. Taka, co przed stu laty jeździła z traperami.” (Wołosatki)

Wycieczka przedmiotowo-turystyczna: 1 – 2 X 2015

Bieszczady – niezwykłe i pełne uroku miejsce stało się celem tegorocznej, dwudniowej wycieczki, w której uczestniczyli uczniowie klas 4E i 2A technikum. Program ułożył i grupę poprowadził wychowawca klasy 4E – pan Robert Pisula, a opiekę nad młodzieżą sprawowali: pani Barbara Porzuczek, pani Halina Nowak i pan Andrzej Bąk.

Pierwszym przystankiem na trasie było muzeum ropy naftowej w Bóbrce niedaleko Jasła. Uczniowie zobaczyli dawne (nadal czynne) szyby naftowe, sprzęt sprzed dwustu lat używany do wydobywania ropy oraz dowiedzieli się mnóstwa ciekawych rzeczy o twórcy polskiego przemysłu naftowego – Ignacym Łukasiewiczu.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w fabryce autobusów „Autosan” w Sanoku. Okazała się ona niezwykłą atrakcją dla naszych uczniów, którzy kształcą się w zawodzie technik pojazdów samochodowych. Niektórych trudno było oderwać od linii montażowej, na której znajdowały się autobusy z otwartymi, pracującymi silnikami. Chłopcy dowiedzieli się przy okazji wielu szczegółów na temat pochodzącego z Sanoka i związanego z fabryką sławnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego.

Dalej trasa wycieczki prowadziła do znanej elektrowni szczytowo-pompowej w Solinie. Przewodnikiem był pracujący tam inżynier, który zabrał uczestników do najciekawszych miejsc elektrowni, włączając w to „galerię” znajdującą się u podstawy zapory, pod dnem Zalewu Solińskiego. Pełen wrażeń dzień zakończyła obiadokolacja w miejscowości Bukowiec oraz wspólne wieczorne ognisko.

Rano, po śniadaniu, uczniowie wraz z opiekunami udali się do Majdanu – głównej stacji zabytkowej Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej, która zabrała wszystkich na przejażdżkę odkrytymi wagonikami do Balnicy i z powrotem.

Ostatnim, dla niektórych najbardziej wyczerpującym, punktem programu było przejście szlakiem turystycznym na Połoninę Wetlińską. Stamtąd chłopcy mogli podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz późnego lata w Bieszczadach.

Dodatkowym plusem była piękna, słoneczna pogoda. Uczniowie i nauczyciele zmęczeni, ale pełni wrażeń, wrócili do Dębicy w piątek wieczorem, około godziny 21.00.



Tekst: Barbara Porzuczek

Galeria



WRÓĆ