INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


„Wilczymi Śladami” – wyniki konkursu o „Żołnierzach Niezłomnych”
Logo
„Wilczymi Śladami” – wyniki konkursu o „Żołnierzach Niezłomnych”

W 2015 roku jedną z form upamiętnienia żołnierzy Podziemia Niepodległościowego jest pierwsza edycja regionalnego konkursu wiedzy o Niezłomnych Żołnierzach Ziemi Dębickiej pn. „Wilczymi Śladami”. Jego organizatorami są: Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy; Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie; Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy; Miejski Zarząd Oświaty w Dębicy oraz Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy.

Konkurs odbywał się na trzech płaszczyznach edukacyjnych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Najmłodsi uczniowie mieli do wykonania pracę plastyczną – plakat, informujący o 1 marca jako Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Prace miały uwzględniać symbolikę okresu 1939 1956, zawierać jasny i czytelny przekaz, autorską propozycję hasła plakatu.

Nagrodzono ogółem cztery prace: Martyny Wąs (SP nr 9), Jana Wanata (SP nr 11), Pawła Skupnika (SP nr 11) i Karoliny Wujko (SP nr 12). Wśród prac wyróżnionych znalazły się plakaty przygotowane przez: Aleksandrę Kozińska (SP nr 11), Wiktorię Lis (SP nr 5), Julię Różańską (SP nr 12) i Kacpra Stefana (SP nr 11).

Uczniowie gimnazjów mieli do przygotowania prezentację multimedialną o „Żołnierzach Wyklętych” z podkreśleniem lokalnych bohaterów, miejsc, wydarzeń. W pracy można było wykorzystać materiały internetowe i inne, pod warunkiem podania źródła. Wśród zgłoszonych prac nagrodzono: jako najlepszą uznano prezentację Patrycji Serafin (MG 1), której jury przyznało Nagrodę Specjalną za najlepszą prezentację multimedialną. Ponadto nagrodę za pierwsze miejsce przyznano ex aequo: Jakubowi Nylcowi (MG 3) oraz Jakubowi Luli (MG 1). Drugie miejsce przyznano Klaudii Mika (MG 1), a trzecie Patrycji Malinowskiej. Wyróżniono pracę Anny Skóra z Publicznego Gimnazjum w Gumniskach.

Zadaniem uczniów szkół ponadgimnazjalnych było przygotowanie pracy literackiej w dowolnej formie (esej, reportaż, artykuł) na jeden z tematów: 1) Bohaterowie niezłomni inspiracją do służby dla dobra Kościoła i Ojczyzny; 2) Sylwetka niezłomna bohater ojczyzny i regionu; 3) Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – święto inne niż wszystkie; 4) Jest takie miejsce „campo santo” niezłomnych bohaterów; 5) Ponieważ żyli prawem wilka – By historia nie zatarła się w pamięci. W tej kategorii przyznano nagrodę za pierwsze i drugie miejsce, które kolejno otrzymali: Katarzyna Fik z II LO w Dębicy i Jakub Longosz-Nicpoń z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy(nauczyciel-opiekun Jolanta Muter).

Prace oceniało jury w składzie: Barbara Pelczar-Białek, Urszula Iwańska, Ireneusz Kozak, Zbigniew Drzymała, Tomasz Czapla i Maciej Małozięć.

Zarówno nagrodzone prace plakatowe, jak również wybrane slajdy z prezentacji, a także artykuł zwycięskiej pracy Katarzyny Fik, znajdą się w okolicznościowej „jednodniówce” pt. „Biuletyn Informacyjny” wydanej przez Katolickie Centrum Edukacji „KANA” w Dębicy z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Wręczenie nagród w konkursie odbędzie się w poniedziałek 2 marca 2015 roku w Domu Kultury „KOSMOS” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy o godzinie 10:00. Wręczenie nagród połączone będzie z pokazem specjalnym filmu dokumentalnego „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” w reżyserii Sławomira Górskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja Zenona Fajgera z Oddziału IPN w Rzeszowie oraz występ Grupy SAFO Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Na uroczyste podsumowanie konkursu zapraszamy Wszystkich Laureatów wraz z nauczycielami – opiekunami.

Artykuł Instytutu Pamięci Narodowej o Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Tekst:Organizatorzy
Zdjęcia: Stanisław Drapała





Galeria


WRÓĆ