Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę
Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Dnia 9 października 2014r. przyszli maturzyści, wraz z opiekunami, udali się w godzinach rannych dwoma autokarami na pielgrzymkę do częstochowskiego Sanktuarium, aby tam powierzyć się Czarnej Madonnie oraz prosić o opiekę i łaski na czas zdawania egzaminów maturalnych oraz zawodowych.

Tegoroczny wyjazd naszych maturzystów został połączony z udziałem w XIV Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Uczestniczyli w niej przedstawiciele ponad pięciuset placówek, od przedszkoli po wyższe uczelnie, w sumie ok. 25 tys. osób. Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im.

Jana Pawła II w Dębicy reprezentowała na Jasnej Górze 107 – osobowa delegacja, zajmując trzecie miejsce pod względem liczebności grupy. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Stanisław Kołodziej. Grono pedagogiczne reprezentowali: dyrektor szkoły Bożena Zielińska, zastępca dyrektora Agnieszka Kędzior, p. Maria Kasprzyk oraz wychowawcy klas maturalnych: Jerzy Kula, Katarzyna Madej, Marian Skóra i Grażyna Waśko.

Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Świętymi bądźcie” i było dziękczynieniem za kanonizację Papieża z Polski. O godz. 11.00 przy ołtarzu polowym przed Jasnogórskim Szczytem była sprawowana uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore – Nuncjusza apostolskiego w Polsce. Eucharystię współkoncelebrowali: ks. bp Henryk Tomasik – duszpasterz Rodziny Szkół oraz księża katecheci pielgrzymujący wraz z delegacjami szkół noszących imię Jana Pawła II. Jasnogórskie Wały zostały opasane poprzez poczty sztandarowe, a plac przed ołtarzem otoczyły dzieci i młodzież z całej Polski wraz z opiekunami.

„Jesteście żywym pomnikiem Jana Pawła II” – powiedział w homilii abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce przypomniał, że także dzieci należące do wspólnoty chrześcijańskiej mają w niej swoje prawa i obowiązki.- Punktem odniesienia dla wyborów moralnych nie jest opinia publiczna, tradycja, to że wszyscy tak robią, a nawet nie jest nim prawo czysto ludzkie. Dla chrześcijanina takim punktem odniesienia jest jego indywidualny i wspólnotowy związek z Jezusem – podkreślił papieski przedstawiciel. Pielgrzymka była także okazją do szczególnej modlitwy o pokój na świecie.

- Za przyczyną Jana Pawła II chcemy się modlić o pokój na świecie, o to by dzieci w innych krajach też mogły chodzić do szkoły, by miały takie życie jak my, by mogły cieszyć się życiem – powiedziała jedna z uczestniczek.

Inicjator pielgrzymek rodziny szkół papieskich Zbigniew Gumiński podkreślił, że w tym roku młodym przypominany był Jan Paweł II jako szczególny apostoł Bożego Miłosierdzia. Uczniowie otrzymali różańce i obrazki z koronką do Bożego Miłosierdzia wraz z zachętą do jej odmawiania. Na zakończenie uroczystości Nuncjusz apostolski poświęcił sztandar dla Rodziny Szkół im. Jana Pawła II oraz został odczytany telegram do Ojca Świętego Franciszka. Jako wyraz wdzięczności za św. Jana Pawła II młodzi złożyli swoją cegiełkę na budowę świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W kraju istnieje prawie 1300 szkół, których patronem jest Papież z Polski. Po zakończonej Eucharystii mieliśmy czas na indywidualną modlitwę przed Obrazem Jasnogórskiej Pani.

Tekst: Grażyna Waśko
Zdjęcia: Jerzy Kula