INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Nasi uczniowie w teatrze obejrzeli "Makbeta"
Logo
Nasi uczniowie w teatrze obejrzeli "Makbeta"

25 lutego 2014 roku klasa II C – z wychowawczynią Ewą Regułą i bibliotekarką Marią Kasprzyk-uczestniczyła w spektaklu pt. „Makbet” w teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Obejrzeliśmy dramat Szekspira (w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka) w reżyserii Rafała Matusza-opowieść o zdradzie,namiętnościach, miłości, pragnieniu władzy. Inscenizajca w wykonaniu tarnowskich aktorów potwierdzała, że autora zafascynowało zagadnienie panowania nad ludźmi, wpływania na losy państwa i wynikające stad uwikłania natury psychologiczno- moralnej.

Logo

Inscenizacja Rafała Matusza (absolwenta Wydziału Reżyserii Krakowskiej PWST) pozbawiona była średniowiecznych realiów. Tarnowski „Makbet” rozgrywał się w klimatach gangsterskiego półświatka; Dunkan (Mariusz Szaforz) nie był głową państwa ale mafii, a tytułowy bohater (Ireneusz Pastuszak) był jego zaufanym zausznikiem czyhającym na przejęcie władzy w organizacji. Ze sceny płynął Szekspirowski dialog, ale bohaterowie nie toczyli go na zamku Inverness, ale w kasynie gry w sąsiedztwie ruletki.

Gangsterskie realia wykreowane przez Hannę Szymczak (Scenografkę , z wykształcenia architekta), ciekawa oprawa muzyczna Łukasza Borowieckiego (zafascynowanego światem muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i klubowej) oraz interesujący ruch sceniczny aktorów opracowany przez Witolda Jurewicza(nauczyciela tańca, performera, wykładowcę, reżysera ) tworzą widowisko trochę kontrowersyjne, ale udowadniające ponadczasowość dramatów Szekspira.

Uczniowie byli wyraźnie poruszeni formą widowiska i wyrażali zadowolenie, że mogli je obejrzeć, a nawet w nim uczestniczyć. Bo uczta Makbeta, podczas której widzi zabitego przyjaciela Banka przeniesiona została ze sceny do foyer teatru.Tu widzowie wręcz stali się uczestnikami uczty i mogli bezpośrednio obserwować aktorów, a szczególnie docenić rolę Lady Makbet( Katarzyny Janekowicz). W przestronnym, przeszklonym foyer teatru obejrzeliśmy również wystawę obrazów Sławomira Lewczuka.


Tekst: Ewa Reguła



Galeria


WRÓĆ