WIZYTA UCZNIÓW Z PARTNERSKIEJ SZKOŁY GESAMTSCHULE FRIEDENSTAHL Z HERFORD W DĘBICY

W dniach 16 – 21 marca 2014 roku uczniowie ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy po raz kolejny goszczą w swoich domach młodzież z niemieckiego miasteczka Herford w ramach wymiany z zaprzyjaźnioną szkołą Gesamtschule Friedenstal. Tym razem realizują oni projekt, mający na celu poznanie różnic kulturowych w Polsce i w Niemczech.

Przed przystąpieniem do realizacji założeń projektu młodzież niemiecka zwiedziła budynek naszej szkoły poznając warunki, w jakich odbywają się zajęcia lekcyjne w Polsce. Uczniowie obejrzeli gabinet Dyrekcji Szkoły, Izbę Patrona Jana Pawła II, zaplecze sportowe oraz warsztaty. Zainteresowanie wzbudziły również korytarze, na których wyeksponowano liczne trofea, puchary i nagrody uczniów oraz znajdujące się na ścianach holu fotografie przedstawiające byłych uczniów i nauczycieli Dębickiego Mechanika.

W celu bliższego poznania się uczniów opiekunowie grupy przygotowali szereg gier i zabaw integracyjnych, które doprowadziły do przełamania pierwszych lodów i bariery językowej.

Następnie młodzież podzielona na grupy zbierała w Internecie materiały dotyczące różnic kulturowych w naszych krajach i rozpoczęła przygotowywanie plakatów na ten temat. Niewątpliwą atrakcją tego dnia były rozgrywki sportowe. Uczniowie grali w siatkówkę, koszykówkę, tenisa i piłkę nożną. Urozmaicone i zabawne gry oraz ćwiczenia sprawnościowe doprowadziły do pełnej integracji wszystkich uczestników wymiany.

Punktem kulminacyjnym wymiany był wtorkowy wyjazd młodzieży do jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski – Krakowa. Tutaj pod opieką przewodnika uczniowie zwiedzili najważniejsze zabytki miasta, zapoznając się jednocześnie z ich historią. Duże wrażenie zrobiły na wszystkich : Wawel, Dzwon Zygmunta, Sukiennice i Rynek.

Rzeczywistość szkolną młodzież niemiecka poznała lepiej biorąc udział w zajęciach z budownictwa i konfekcjonowania odzieży. Chłopcy wykonywali gipsowe odlewy domków, które malowali według własnych pomysłów. Dziewczęta natomiast ozdabiały i przerabiały T-Shirty, robiąc z nich niepowtarzalne, modne koszulki.

W programie pobytu nie brakuje także wolnego czasu, który uczniowie wykorzystują na spotkania towarzyskie, robienie zakupów i poznawanie Dębicy i jej okolic.

Każdy dzień uczniowie podsumowują i omawiają podczas wspólnej ewaluacji, która dowodzi, że udział w projekcie dostarcza jej uczestnikom mnóstwa pozytywnych wrażeń.

tekst: Barbara Stawarz-Schab
zdjęcia: Angelika Stasiak