Sprawozdanie z wycieczki szkolnej
Wrocław - Berlin – Poznań

W dniach 19- 21 .04.2012 r. odbyła się wycieczka szkolna (turystyczno –krajobrazowa) Wrocław – Berlin – Poznań. W wycieczce udział wzięło 35 osób (uczniowie jak i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Wojciech Przybyło – kierownik wycieczki oraz Marta Sękowska, Marek Grzebieluch i Bernadetta Bieniasz – Erazmus – opiekunowie. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z historią i kulturą miast Wrocławia, Berlina i Poznania oraz zwiedzanie i podziwianie najciekawszych zabytków tych miast.

Pierwszy dzień 19.04 uczestnicy wycieczki rozpoczęli od zwiedzania Wrocławia. Grupa zobaczyła m. In. Stare Miasto, Ostrów Tumski i Panoramę Racławicką. Po całym dniu zwiedzania udaliśmy się do Słubic, gdzie mieliśmy obiadokolację i nocleg.

W drugim dniu 20.04 po śniadaniu uczestnicy wycieczki udali się do stolicy Niemiec – Berlina. Uczniowie jak i nauczyciele zobaczyli i zwiedzili najważniejsze zabytki Berlina, m In: Reichstag z nową szklaną kopułą, Bramę Brandenburską, Potsdamer Platz, na którym wzrosło supernowoczesne centrum biurowo – rozrywkowe łączące dwie części: Berlin Zachodni i Wschodni.

Uczestnicy wycieczki zobaczyli renesansową katedrę Berlińską (Berliner Dom), Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus).

Grupa odbyła spacer Aleją pod Lipami (Unter den Linden), zobaczyliśmy resztki Muru Berlińskiego, Kolumną Zwycięstwa oraz Pomnik Ofiar Holokaustu.

W trzecim dniu 21.04 nasza grupa udała się do Poznania. Zwiedziliśmy Rynek, gdzie stoi Ratusz ze słynnymi Poznaniśkimi Koziołkami, Muzeum Historii Miasta Poznania jak również Muzeum Wojskowe. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do domu. O godzinie 21.15 bogatsi o nowe wiadomości, doświadczania oraz niezapomniane wrażenia dotarliśmy do Dębicy. Przez cały czas trwania wycieczki towarzyszyła nam pani pilot – przewodnik.

Podczas trwania wycieczki panowała przyjazna i miła atmosfera. Uczestnicy wycieczki czuli się bardzo dobrze i byli zadowoleni. Mam nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd.

Opracował: Wojciech Przybyło
Zdjęcia: Marek Grzebieluch