INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Koła Naukowe w Sandomierzu
logo  Koła Naukowe w Sandomierzu

W ramach kolejnych spotkań Kół Naukowych uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy 28 września 2010r. gościli w znanej z poprzednich zajęć sandomierskiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej. W zajęciach uczestniczyli również uczniowie Zespołu Szkół Technicznych z Mielca. Pierwsza część spotkania odbywała się na terenie uczelni. Zajęcia z przedsiębiorczości prowadziła mgr Iwona Ramus – Szatko, z języka angielskiego mgr Roman Ryński, z matematyki dr Bronisław Pabich, a z technologii informacyjnej mgr Witek Majka.

Druga część zajęć odbywała się w większości poza murami uczelni (jedynie Koło Naukowe z języka angielskiego miało zajęcia w pracowni komputerowej WSH-P). Członkowie Koła Naukowego z technologii informacyjnej odwiedzili Komendę Policji w Sandomierzu.

Uczniowie Koła Naukowego z przedsiębiorczości podczas pobytu w Sandomierzu uczestniczyli w zajęciach w Urzędzie Skarbowym. W pierwszej części spotkania pracownik Urzędu opowiadał o zasadach funkcjonowania „Skarbówki”. Młodzież poznała strukturę organizacyjną instytucji i zakres pracy poszczególnych wydziałów. Druga część zajęć miała charakter praktyczny. Uczestnicy zapoznali się z procedurą wypełniania deklaracji podatkowej oraz z formami opodatkowania działalności gospodarczej. Pracując w grupach uczniowie wypełniali wnioski o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Warsztaty w Urzędzie Skarbowym w Sandomierzu były interesujące; pogłębiły wiedzę uczniów w zakresie prawa podatkowego.

Dr Bronisław Pabich w czasie pierwszej części zajęć omówił różne metody mierzenia odległości niedostępnych punktów w terenie (metoda „jednego kija”, „dwóch kijów”, „kwadrantu”) Za pomocą programu komputerowego Cabri przygotował uczniów do części praktycznej – pokazał, jak zmierzyć wysokość drzewa oraz szerokość rzeki. Następnie członkowie Koła Naukowego z matematyki wraz z opiekunami udali się w teren. Pierwszym zadaniem, z jakim zmierzyli się uczniowie, było zmierzenie wysokości sandomierskiego zamku. Każda z grup (z Dębicy oraz z Mielca) rozwiązywała zadanie samodzielnie, stosując dwie metody – „dwa kije i metr stolarski” oraz „kwadrant”. Niestety niekorzystne warunki atmosferyczne (padający cały czas deszcz) utrudniał kolejne prace pomiarowe. W dalszej części zwiedziliśmy Katedrę, sandomierski Rynek oraz wystawę obrazów olejnych w budynku Poczty. Na podsumowanie zajęć (już w pracowni na uczelni) dr Bronisław Pabich zapoznał uczniów z programem komputerowym Sketch Up i jego zastosowaniem w budownictwie (oglądaliśmy z każdej strony piękne zamki na Loarą). Prowadzący zajęcia aktualnie pracuje nad tłumaczeniem Sketch Up; pokazał uczniom jak za darmo mogą ściągnąć ten program z Internetu i jak za pomocą prostych równoległych narysować budynek wraz z półokrągłym tarasem.

Na zakończenie zajęć członkowie Kół Naukowych zjedli w Kawiarence Studenckiej smaczny obiad. Po godz. 14-tej udaliśmy się w drogę powrotną do domu.


Tekst: Grażyna Waśko
Zdjęcia: Grażyna Waśko

GALERIA
logo Koła Naukowe w Sandomierzu





WRÓĆ