Mobilny Instytut Kompetencji
logo  Mobilny Instytut Kompetencji

W Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy realizowane są w ramach Projektu „Szkoła Kluczowych Kompetencji” zajęcia uzupełniające zwane Mobilnym Instytutem Kompetencji. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest rozszerzenie wiedzy i umiejętności uczniów, określonych w opisie kompetencji kluczowych a nie uwzględnionych w autorskich programach nauczania. W zajęciach MIK uczestniczą uczniowie klas technikum: II B, II J, II M i II R. Dodatkowe lekcje prowadzone przez nauczycieli: p. Bernadettę Bieniasz – Erazmus, Barbarę Porzuczek, Grażynę Waśko i Małgorzatę Wielgosz, cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli pokrewnych przedmiotów.

W celu ujednolicenia działań w tym zakresie, w poszczególnych kompetencjach, Koordynatorzy Merytoryczni opracowali ramowe programy, z którymi zapoznali nauczycieli na platformie edukacyjnej projektu.

logo  Mobilny Instytut Kompetencji

Są też organizowane spotkania nauczycieli poszczególnych kompetencji na terenie wszystkich województw, w trakcie których nauczyciele opracowują szczegółowe programy zajęć uzupełniających dla poszczególnych szkół. Koordynatorzy merytoryczni w trakcie spotkań prowadzą przykładowe, demonstracyjne zajęcia z nauczycielami. Celem tych zajęć jest przedstawienie nauczycielom możliwych rozwiązań metodycznych i merytorycznych w trakcie pracy z młodzieżą.

Tekst: Grażyna Waśko
Zdjęcia: Marek Grzebieluch